KDV'siz fatura oyunu bozuldu

Payas'ta hurda demir ticareti yapan Bünyamin Ulusoy, bir demir çelik firmasının, kendisine hurda demir satmış gibi işlem yaparak, 20 bin ton faturasız işlenmiş demir sattığını öne sürdü

KDV'siz fatura oyunu bozuldu
SABAH Güney'in, bundan birkaç ay önce Hatay'ın Payas ilçesindeki bazı demir-çelik firmalarının vergi vurgunlarıyla ilgili yaptığı haberlerin ardından, ihbarlar da gelmeye başladı. Payas'ta hurda demir ticareti yapan Ulusoy Geri Dönüşüm Ltd.'nin sahibi Bünyamin Ulusoy, sektörün dev kuruluşlarından biriyle ilgili inanılmaz iddialarda bulundu. Daha önce satın alma servisinde çalıştığı firmanın sahibi İ.K.'nin kendisine firma kurdurttuğunu belirten Ulusoy, "Firma benim adıma kuruldu. Birkaç ay sonra, firmama 20 bin ton fire olarak çıkmış hurda demir satmış gibi fatura kestiler. Açıktan toplamda 10 milyon TL gönderdiler. Para benim firma hesabımdan kendi hesaplarına aktarıldı" dedi.

GAYRİ RESMİ ORTAK

Söz konusu firmada 7 yıl boyunca satın alma servisinde çalıştığını belirten Bünyamin Ulusoy, 2012 başında yaşadığı olayla ilgili şu bilgileri verdi: 2012'nin Ocak ayında firma sahibi İ.K. bana, 'Bir sürü hurdacıdan hurda demir alıyoruz. Bunlarla uğraşmayalım. Sana bir firma kuralım, hurdacılar sana satsın, sen de bize sat. Sen aracı pozisyonunda ol. Sana güveniyoruz' dedi. Ben de iyi niyetle kabul ettim. Birkaç gün içinde ofis tuttular, sermayesini koyup şirketi kurdular. İçini döşediler. Bütün masrafları karşıladılar. Tazminatımı vereceklerini söyleyerek beni de istifa ettirdiler. Şirkete ben yüzde 99, kardeşim de yüzde 1 ortak oldu. Ama gayri resmi ortağım, İ.K.'nin firmasının Genel Müdürü H.Ş. idi.

KOLİLERLE PARA
Şirket kurulduktan sonra birkaç ay normal olarak faaliyet gösterdiğini belirten Ulusoy, devleti vergi kaybına uğratan işlemi ise şöyle anlattı: Bir ihale için bir hafta kadar Payas dışındaydım. Döndüğümde bir baktım ki benim firmama 20 bin ton fire olarak çıkmış hurda demir satılmış gibi, İ.K.'nin firmasından KDV'siz fatura kesmişler (Hurda demirde KDV sıfır). Faturaya 7 gün içinde itiraz etme hakkım da geçmiş. Ben, firmanın güvenlikçileri kolilerle 1 milyon lira para getirince olayı fark ettim. H.Ş.'ye sordum, 'Firmada cari kapatılacak. Sen karışma' dedi. Parayı benim şirketimin hesabına yatırıp, oradan kendi şirketlerine havale yaptılar. Yani sanki İ.K.'nin firması, benim şirketime hurda demir satmış gibi gösterdiler. Ama bu arada gerçekte, işlenmiş demiri faturasız olarak bir firmaya satmışlar.

"İLİŞKİMİ KOPARDIM"
Bu şekilde kısa sürede toplam 20 bin tonluk ürün için 10 milyon TL'nin açıktan kendisine getirilip, yeniden firmaya aktarıldığın anlatan Ulusoy iddialarına şöyle devam etti: Hurda demirde KDV yok. Söz konusu firma, bir başka firmaya işlenmiş demiri vergisini ödemeden satabilmek için, sanki benim firmama vergisiz hurda satmış gibi gösterdi. Ben bu olaya tepki gösterdim. 'Bu illegal. 70 milyonun hakkı var' dedim, bir daha onlarla ilişki kurmadım. Yasal hurda demir ticaretime devam ettim. Ama bu kez beni iş yapamaz hale getirdiler. Bir yerden hurda alışverişi yapacağımda arayıp beni karaladılar. Alım yapacağımda, benden daha fazla teklif verip işimi engellediler. Bu yüzden bir süredir firmam aktif değil.

BİZE ULAŞIN