"1 TL canavarları kaldırılmalıdır"

1 TL canavarları kaldırılmalıdır
Mersin'de yaşayanlar, özel toplu taşıma araçlarının karıştığı, yaralamalı ve ölümlü trafik kazalarının her geçen gün artması nedeniyle endişeli. '1 TL Canavarı' olarak adlandırılan özel halk otobüsü, minibüs ve dolmuş gibi toplu taşıma araçlarının yasa tanımaz tavırlarının önüne geçmek için, birçok ilde olduğu gibi Mersin'de de belediye otobüslerini devreye sokmak gerektiği bildirildi.

ARAÇLAR CEPHANELİK

Sürücülerin durakta bekleyen yolcuyu kapmak için adeta birbirleriyle yarıştığını, bazen aynı anda dördünün birden yolu kapadığını ve başka araçlara geçiş hakkı tanımadığını öne süren Mersinliler, "Bunun için özel bir araştırmaya gerek yok. Sivil bir ekip sabahtan akşama kadar görüntü kaydetse adeta belgesel olacak kadar olayın kaydını yapabilir. Üstelik araçların hepsi adeta cephanelik gibi. Tahta sopa, demir çubuk, levye, döner bıçağı gibi ne ararsanız var" dediler.

KAYSERİ ÖRNEK ALINSIN
Özel halk otobüsü, minibüs ve dolmuşların neden olduğu sorunları anlatan Mehmet Çetinkaya (71), yolcuların bazı sürücüler tarafından zaman zaman sözlü tacize uğradığını belirterek, "Bir liraya yolcu taşıyorlar ama kendilerini kral ilan ediyorlar. Bunlara dur denmeli. Kayseri'de şehir merkezinde belediye otobüsleri çalışıyor. Ulaşım o kadar rahat ki, hiç sorun yaşanmıyor" dedi.

CAN GÜVENLİĞİ YOK
Yollarda kural tanımayan minibüslerin adeta sürat denemesi yaptığını ileri süren 56 yaşındaki Abdullah Başer, "Çok hızlı giden bir minibüs 2 Suriyeli kuzenin ölümüne neden oldu. Geçmişte de benzer çok kaza oldu. Bunlara binen de tehlikede, binmeyen de. Başkan Burhanettin Kocamaz'dan bu konuya el atmasını, bunların yerine belediye otobüs sayısını artırmasını istiyoruz" diye konuştu.

TARİFE DIŞI ÜCRET

Mersin-Erdemli arasında taşımacılık yapan MESKOOP minibüslerinin tarife dışı ücret aldığını iddia eden lise öğrencisi 17 yaşındaki Mehmet Didar şöyle dedi: Şehir içinde 1.25 TL'ye taşınması gereken öğrencilerden 1.50 TL alıyorlar. Araca bindiğim yerden ineceğim noktaya kadar sürekli 'Acaba nerede kaza yapacağız' diye düşünüyorum. Her an kavga etmeye hazır olan ve koltuklarının altında sopa ve türevi malzemeleri bulunduran şoförlerin büyük bir faciaya neden olmaları an meselesi.
BİZE ULAŞIN