Kadirli'den Çin'e turunç tatlısı gidiyor

Kadirli'den Çin'e turunç tatlısı gidiyor
Türkiye'nin önemli narenciye merkezlerinden biri olan Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde, ev yemekleri yapılan bir iş yeri bulunan kadın girişimci Çin'e turunç tatlısı ihraç etmeyi hedefliyor. Mukaddes Palabıyık, kendi üretimi olan turunç tatlısını bölgeye gelen Çinli turistler çok beğenince, tesisleşip Çin'e tatlı ihraç etmeye karar verdiğini açıkladı.

ÇİNLİLER BEĞENDİ
Kadirli ilçesinde 4 yıldır ev yemekleri yapılan küçük bir işletmenin sahipliğini yapan Mukaddes Palabıyık, 1 yıl önce turunç tatlısı yaptı. Turunç kabuğunu muhallebi, ceviz ve çilekle buluşturan girişimci kadının ürettiği bu tatlı, bölgeye gelen Çinli turistlerce çok beğenilince, Mukaddes Palabıyık, tesisleşerek seri üretime geçip, Çin'e turunç tatlısı ihraç etmeyi hedefliyor.

PATENT ALACAK

Bölgede turunçtan reçel yapıldığını ancak tatlısını ilk defa kendisinin yaptığını belirten Palabıyık, "Bu tatlının patentini almak üzere de başvuruda bulundum. Yerli müşterilerimize tatlımızı yok satıyoruz. Bir de bölgeye gelen özellikle Çinli turistler turunç tatlımızı yemek için iş yerimize geliyorlar. Amacım bundan sonra seri üretime geçip Çin'e tatlı ihraç etmek" dedi.
BİZE ULAŞIN