Mültecilerin Avrupa hayali suya düştü

Mültecilerin Avrupa hayali suya düştü
Mersin'de Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı ekipleri tarafından, Taşucu beldesinin 10 mil açıklarında batmak üzere olan bir balıkçı teknesine düzenlenen operasyonda, kaçak yollarla Avrupa ülkelerine gitmeyi amaçlayan 135 göçmen yakalandı.

İSİMSİZ ÇAĞRI
Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, olay 10 Haziran'da meydana geldi. Türkçe bilmeyen bir şahıs, 158 Sahil Güvenlik ihbar hattını arayarak yardım talebinde bulundu. Çağrının yapıldığı yerin belirlenmesi için konum sorgulaması yapan ekipler, aramanın Silifke'ye bağlı Taşcu beldesinin 10 mil yarıçaplı alanından geldiğini tespit etti. Bölgeye sevk edilen Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı'na ait 2 bot, Taşucu'nun 10 mil açıklarında bir tekne bulunduğunu belirledi. Operasyon için düğmeye basan ekipler, geçmen oldukları belirlenen 3'ü İran, 132'si ise Suriye uyruklu olmak üzere 135 kişiyi tekneden alarak Taşucu Balıkçı Barınağı'na intikal ettirdi.

BİN 581 GÖÇMEN

Yapılan kontrollerde göçmenlerde herhangi bir sağlık sorununa rastlanmazken, 2015 yılı içerisinde yapılan operasyonlarda toplam 12 gemi ve tekneye müdahale edildiği, ölümlü herhangi bir olaya meydan verilmeden bin 581 düzensiz göçmenin sağ olarak kurtarıldığı bildirildi.
BİZE ULAŞIN