Düğün masrafı asma yaprağından

Düğün masrafı asma yaprağından
Mersin'in Erdemli ilçesine bağlı Üzümlü Mahallesi'nde yetiştirilen üzüm bağlarında yaprak hasadı başladı. Kilosu 2,5 TL'den alıcı bulan asma yaprakları çiftçilerin yüzünü güldürüyor. 2 bin dönüm arazide üzüm yetiştirildiğini belirten Erdemli Ziraat Odası Başkanı Ahmet Öger, üreticinin daha fazla kazanması amacıyla hem marka marketlerde satılmasını sağlamak hem de yurt dışına ihracatının daha fazla yapılması için projeler hazırladıklarını söyledi.

ÜZÜMDEN DEĞERLİ
Bağ yaprağını marka haline getirmeyi hedeflediklerini ifade eden Öger, "Üzümlü Mahallesi'nde üzüm bağlarındaki yapraklar üzümünden daha fazla kazandırmaya başladı. Şu anda üreticilerimizin ürettiği bağ yaprakları dalında 2,5 liradan alıcı buluyor. Fiyatların yüksek olmasından dolayı da üreticilerimizin yüzü gülüyor. Burada hasat edilen yapraklar genelde Adana, Ankara, Kayseri, Diyarbakır, Gaziantep, Kahramanmaraş'a gidiyor" dedi.

ÇEYİZ PARASI

Satılan üzüm bağı yapraklarının genç kızlar için çeyiz parası olduğunu söyleyen üretici Selma Başbilen, "Evlenme çağında nişanlı kızım var ve yakında düğün yapacağız. Üzüm yaprağından elde ettiğimiz gelirle kızımın düğününü yapacağım. Yapraklardan sezonun başından sonuna kadar 4-5 bin TL para kazanıyoruz. Üzüm geçen yıl 35-40 kuruş arasında satılırken üzümün yaprağını biz 1,5 liradan sattık" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN