Antep fıstığına erkek aşılı takviye

Antep fıstığına erkek aşılı takviye
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Antep fıstığının üretimini artırmak için 'erkek ağaç aşılama' projesi başlattı. 28 köyde 112 çiftçinin katılımıyla başlatılan projede, fıstığın veriminin artırılması için çeşitli çalışmalar yapılacak. Projenin en önemli etkinliği ise yüzde 10 olması gereken erkek ağaç oranını artırmaya yönelik aşılama çalışması.

YERİNDE İNCELEME

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, kent genelinde fıstık bahçelerinde araştırma yaptı. Ara��tırma sonunda tespit edilen sorunların giderilmesi için fıstık bahçelerinde "erkek ağaç aşılama" projesi hayata geçirildi. Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz, Yavuzeli ilçesi Bedir köyünde fıstık bahçesinde yapılan aşılama çalışmasını yerinde inceledi.

50 BİN TON ÜRETİM

Fıstık ağaçlarının tek tek kontrol eden Yılmaz, Gaziantep'te 1 milyon 300 bin dekar alanda Antep fıstığı üretildiğini, ancak 16 milyon adet verim veren ağacın tespit edildiğini söyledi. Yılmaz, her yıl ortalama 50 bin ton üretimin planlandığını, dolu, don ve kuraklık gibi benzeri hususlardan dolayı bu üretimin her zaman gerçekleşmediğini kaydetti.
BİZE ULAŞIN