İktidarla uyum İlk 500'e sokuyor

Avukat Murat Altındere, İstanbul Sanayi Odası'nın, ilk 500 büyük sanayi kuruluşu sıralamasına giren firmalara bakıldığında iktidarla uyum içinde olan kentlerin listeye daha rahat girdiğini söyledi

İktidarla uyum İlk 500'e sokuyor
İstanbul Sanayi Odası'nın 2014 yılı araştırma sonuçlarına göre yayınladığı "Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" listesine bakıldığında sanayiden beslenen bir ekonomik büyümenin şart olduğunun ortaya çıktığı bildirildi. Mersin Barosu avukatlarından Murat Altındere, iktidarla uyum içinde olan kentlerin ilk 500 arasına daha çok firma soktuğunu ancak tersi olan kentlerde ise listeye giren firma sayısının çok az olduğuna dikkat çekti.

MERSİN'DEN BEŞ FİRMA

Listede Gaziantep'in 19, Adana'nın 15, Hatay'ın 9, Kahramanmaraş'ın 8 firma ile temsil edilmesine rağmen bu rakamın Mersin'de 5 olduğunu belirten Murat Altındere, "Serbest bölgesi ve limanı bulunan bir kentte listeye sadece Çimsa A.Ş., Arbel A.Ş., Teknopanel A.Ş., Başhan A.Ş. ve Memişoğlu Ltd. firması girdi. Bu durum kentteki yerel yönetimlerin sahip olduğu siyasi anlayışın girişimci ve üreticinin ne kadar desteklendiği ve önünün açıldığı yolunda net fikir veriyor" dedi.

YEREL DESTEK ARTIYOR

Gaziantep ve Kahramanmaraş örneğine bakıldığında siyasi iktidar ve yerel yönetimin uyumlu çalışması ve bu kentleri yöneten siyasi anlayışın, sanayi ve girişimciye bakış açısı ile sunmuş olduğu olanakların firmaların üretimden gelen gücünü artırdığını belirten Murat Altındere, "Gaziantep'te Sanko, Gülsan, Naksan, Köksan, Merinos, Çimko, Oba, Süper Ambalaj, Gürteks, Melike Tekstil, Selçuk İplik, Şireci Tekstil, Mutlu Makara, Beşler Makarna, Royal Halı, Kadoğlu, Işık Ahşap, Kartal Halı, Nadir Tekstil, Kahramanmaraş'ta ise Kipaş, KÇS Çimento, Şirikçioğlu, Mem Tekstil, Matesa Tekstil, İskur İplik, İskur Tekstil, Erdem Tekstil listeye girdi" diye konuştu.

OLUMSUZ TABLO KALKMALI

2014 yılı verilerine göre listeye 9 firma veren Hatay'ın yerel yönetiminin son mahalli seçimlere kadar iktidar partisinin elinde olduğunu ve bunun da firmalara doğru orantılı olarak yansıdığını söyleyen Murat Altındere, "Rakamlar açıkça gösteriyor ki, güçlü ve istikrarlı bir hükümet anlayışı ile eşgüdümlü çalışan yerel yönetimlerin girişimciler ve sanayiciler üzerinde büyük etkisi bulunmaktadır. Mersin gibi lojistik üssüne sahip bir kentin listeye sadece 5 firma vermesi düşündürücüdür. Uzun yıllar yerel yönetimlerle iktidarların farklı kutuplarda olduğu Mersin'de bu olumsuz tablonun ortadan kalkması için yerel yönetimlerin iktidarla uyum içinde çalışması gerekmektedir" şeklinde konuştu.

VERGİLER BAŞKA KENTE
Hatay ve Kahramanmaraş gibi kentlerin Mersin'in yarısı bile değilken sanayideki gücünün daha büyük olmasının kabul edilemez olduğunun altını çizen Murat Altındere, "Bir konu daha var ki o da şirketlerin kurulduğu kentlerle hizmet aldığı kentlerin farklı olması ve vergisini kurulduğu kentlere yatırmasıdır. Yani merkezi Mersin dışında olan kentler tüm hizmeti buradan aldığı halde vergisini İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli gibi kentlere yatırıyor. Böylece o iller Mersin'den daha güçlü hale geliyor. Bu durumun yasal düzenlemelerle ortadan kaldırılması halinde İSO listesine bölgemizden girecek firma sayısı daha da artacaktır" dedi. Altındere sözlerini şöyle tamamladı: Türkiye'de şu an önemli olan güçlü hükümetler kanalıyla girişimciye güven verilmesi ve önünün açılması, yatırıma teşvik edilmesidir. Bölgemizde birçok firmanın sanayiciliği bırakıp inşaat sektörüne yönelmesi hem istihdam, hem işsizlik, hem de kalkınma açısından endişe verici sonuçlar yaratacaktır.
BİZE ULAŞIN