Aves'in yeni yatırımı enerji verimi sağlayacak

Aves Enerji Yağ ve Gıda Sanayi A.Ş., 2016-2017 yılında enerji verimliliğini artırmak için kojenerasyon tesisi kurarak çevre dostu bir tesis olmayı hedefliyor

Aves'in yeni yatırımı enerji verimi sağlayacak
Mersin'de aktif olarak dizel ve ham ayçiçeği yağı ticareti yapan Aves Enerji Yağ ve Gıda Sanayi A.Ş., çoklu- tohum kırma, rafinaj ve biyodizel üretim tesisindeki yatırımlarını tamamladı. 2016-2017 yılında enerji verimliliğini artırmak için kojenerasyon tesisi kurarak çevre dostu bir tesis olmayı hedefleyen Aves, bu yatırımla enerji maliyetleri ve karbon ayak izini de düşürmeyi planlıyor.

DENEYİM SAHİBİ AVES

Firmanın yatırımlarını ve hedeflerini anlatan Aves Genel Müdürü Onat Angı, 20 yılı aşkın süredir emtia ticaretinde uluslararası alanda faaliyet gösterdiklerini belirtti. Geçmişte petrolden çimentoya, kükürtten kroma kadar birçok emtiayı çeşitli ülkelerden alıp sattıklarını da kaydeden Angı, bu anlamda tedarik zinciri ve lojistik konularında oldukça deneyim sahibi olduklarını dile getirdi.

TOHUM İŞLEMEDE DEV TESİS

Grup şirketlerinden Aves Depoculuk ve Antrepoculuk A.Ş.'nin çoğunluk hissesini 2010'da ABD'nin petrol depolama devi NuStar'a sattıklarını bildiren Angı, "2012 yılında bu satıştan gelen fonlarla Türkiye'nin en büyük ve entegre yağlı tohum işleme tesisi yatırımını yaptık. 2014'te Erbil'de Irak'ın ilk ve tek bitkisel yağ rafinasyon ve paketleme tesisinin yatırımına başladık" şeklinde konuştu.

BÜYÜK YATIRIM KALMADI

Mersin tesislerindeki rafinerinin kapasite artırımının 2014 sonunda tamamlandığını ve yapacak başka büyük bir yatırımın kalmadığını bildiren Angı, "Son olarak 2016-2017 yılında enerji verimliliğini sağlamak için Mersin'deki tesisimize bir kojenerasyon tesisi kurmayı planlıyoruz. Enerji maliyetinin yanı sıra karbon ayak izimizi de düşürerek çevre dostu bir tesis olmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

İHRACATTA İLK 3'TE
Rafine yağ konusunda ağırlıklı olarak ihracat yaptıklarına işaret eden Angı, şunları söyledi: "2014 yılında Türkiye'deki rafine ayçiçek yağı ihracatının yüzde 15'ini yaptık ve en büyük 3 ihracatçıdan biri olduk. Ülkenin en büyük rafine yağ alıcısı olan Irak'ta pazar payımız yüzde 25 oldu. Biodizel ise mevzuat gereği yalnızca EPDK lisanslı petrol dağıtım firmalarına satılabiliyor.

İLİŞKİ KURMADA BAŞARILI
Türkiye'deki bitkisel yağ sektörü hakkında bilgi veren Angı, türkiye'nin yağlı tohumlar ve ham yağları ithal edip, rafine edilmiş ve paketlenmiş ürünleri ise ihraç ettiğini dile getirerek, "Türkiye hammaddenin bol olduğu bir ülkedir. Ülkemiz konumunu kullanarak, Karadeniz, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkeleri arasında bir sanayi geliştirmiştir. Türk insanının tarihsel ve kültürel bağlarını da kullanarak pazar ülkelerle iş ilişkileri kurmada son derece başarılı olduğunu söyleyebiliriz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN