Borsa'da tescil hacmi 2,7 milyar

Tarsus Ticaret Borsası'nda tescil işlem hacmi 2,7 milyar liraya, bu sürede ödenen gelir vergisi de 17 milyon liraya ulaştı

Borsa'da tescil hacmi 2,7 milyar
Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, 1 buçuk yıllık görev süresi içerisinde inşa edilen bina ve tesislerle yatırım miktarının 15 milyon liraya ulaştığını belirterek, "Kurum tescil işlem hacmimiz 1,3 milyardan 2,7 milyar liraya, bu sürede ödenen gelir vergisi de 17 milyon liraya ulaşmıştır" dedi. Göreve geldikten hemen sonra personel sayısını 7'den 15'e çıkardıklarını anlatan Kaya, "Üye memnuniyeti yüzde 92'ye yükseltildi. Üyelere yönelik 6 toplantı ve 13 eğitim düzenlenip, üyelerimizin ve kentinizin sorunlarına yönelik düzenlenen 23 lobi faaliyetinde 14 konuda sonuca varıldı" diye konuştu.

PROJELERDE ÖNCÜ

Tarsus'un kalkınmasına ve tanıtılmasına yönelik 14 sosyal sorumluluk projesine katkı sağlandığını bildiren Kaya, şunları söyledi: "Çukurova Kalkınma Ajansı'ndan (ÇKA) 468 bin TL'lik 3 proje kazandırıldı. 2015 yılında Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezleri (ABİGEM) ve İŞKUR ile istihdama yönelik 3 proje çalışmasına başlandı. Sosyal Destek Programı'na (SODES) Tarsus İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile birlikte 3 proje hazırlandı. KOSGEB ve İŞKUR ile 2 adet Uygulamalı Girişimcilik Kursu düzenlenerek 50 katılımcıya sertifikaları verildi." Görev süresi içerisinde yeni tesis ve binaların hizmete girdiğini dile getiren Kaya, 30 dönüme yakın hizmet alanında, bin 650 metrekare idari bina, 11 adet 0 derecelik 150 ton kapasiteli, 2 adet ise -30 derecelik 250 ton kapasiteli soğuk hava deposunu faaliyete geçirdiklerini kaydetti. 80 tonluk kantarın da hizmet sunmaya başladığını söyleyen Kaya, "Her biri 450 tonluk 13 adet hububat deposu, 1 adet süt toplama tesisi ve 40 metrekarelik 24 adet büro inşaatının projesine imza attık. Böylece yatırımlarımızın miktarı 15 milyon liraya çıkarıldı. Tescil işlem hacmimiz 1,3 milyardan 2,7 milyar liraya yükselirken, ödenen gelir vergisi de bu sürede 17 milyon liraya ulaştı" şeklinde konuştu.

A KALİTE HİZMET BELGESİ

TTB'nin 'Hedef, Kalite Tarsus' sloganıyla çalışmalarına devam ettiğini ve uluslararası kalite standartlarını yakalamayı amaçladığına dikkat çeken Murat Kaya, şöyle devam etti: "Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Türkiye' de sadece birkaç oda ve borsaya verilen 'A Kalite Hizmet' belgesini ilk denetiminde almayı başaran kurumumuz, 17025 İyi Laboratuvar Uygulamaları, 10002 Müşteri Memnuniyeti ve 27001 Bilgi güvenliği Yönetim Sistemleri ile Entegre Yönetim Sistemi'ne ilk adımlarını atmıştır."

80'DEN 30 BİN METREKAREYE
Faaliyetlerine 1952 yılında başlayan TTB'nin 80 metrekarelik alanda hizmet vermeye başladığına işaret eden Murat Kaya, "Kurumumuz bugün yaklaşık 30 bin metrekarelik yeni alanında gelişen teknolojiye uygun teçhizatla donatılmış binası, satış salonu, laboratuarıyla kaliteli hizmetiyle ve bu noktada fiziki alt yapı yatırımlarını da bir an önce tamamlamaya çalışarak yoluna devam etmektedir" ifadesini kullandı.
BİZE ULAŞIN