HKÜ'lü araştırmacıdan hayat kurtaran tasarım

Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Elektrik- Elektronik Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Ali Acıoğlu, trafikte uyku ile gelen olası can ve mal kayıplarını engellemeyi hedefliyor

HKÜ'lü araştırmacıdan hayat kurtaran tasarım
Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ), Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Ali Acıoğlu, binlerce insanın hayatını kurtaracak bir tasarıma imza atarak, trafikte uyku ile gelen olası can ve mal kayıplarını engellemeyi hedefliyor. Bilim ve Sanayi Bakanlığına sunduğu 'Sürücü Uyku Uyarı Cihazının Tasarımı' adlı projeyle 'Tekno Girişim Sermaye Desteği' kazanan Acıoğlu'na projenin geliştirilmesi için 90 bin TL hibe verildi.

SÜRÜCÜYÜ UYARACAK

Projeyle sürücünün uyuyup uyumadığına karar veren, sürücüye temassız bilgisayarlı görü ile çalışan, uyku sırasında sürücüyü uyararak ciddi can kayıplarının yaşanabileceği kazaların minimum hasarla atlatılabileceği akıllı bir sistemin tasarlanması amaçlandığı bildirildi. Ayrıca yorgunluk analizinde sürücülerin gözlerini parametre alan sistemin, kullanıcılarına uygun maliyet, ergonomik kullanım ve yüksek performans sunacağı belirtildi.
BİZE ULAŞIN