Karacaoğlan'ın sır olduğu mağara

Tarsus'a 14 kilometre uzaklıktaki Eshab-ı Kehf (7 Uyurlar) Mağarası'nı, her yıl yüz binlerce kişi ziyaret ediyor. Karacaoğlan'ın, buraya girip bir daha çıkmadığına inanılıyor

Karacaoğlan'ın sır olduğu mağara
Doğal ve tarihi güzellikler yönünden çok zengin bir yöre olan Tarsus'ta belki de en çok ilgi gören yerlerden biri Eshab-ı Kehf (7 Uyurlar) Mağarası. Tarsus eşrafından 7 imanlı gencin, putperest kral Dokyanus'un zulmüne direnirken bir köpekle birlikte bu mağaraya sığındığına inanılıyor. Efsaneye öre Kuran'da geçen Yemliya, Debernuş, Kefeştatyuş, Mekselina, Mislina, Şazernuş ve köpekleri Kıtmir, bu mağarada 309 yıl uyudu.

DİRENİŞİN SEMBOLÜ OLDU

7 Uyurlar, uyandıklarında Yemliha'yı ihtiyaçları için Tarsus'a göndermeleri üzerine, 3 asırdan fazla süredir mağarada olduklarını anladılar. Daha sonra mağara, zulme karşı direnişin sembolü oldu. Eshab-ı Kehf Mağarası için bir başka inanış ise büyük ozan Karacaoğlan'ın buraya girip bir daha çıkmadığı yönünde. Tarsus'a 14 kilometre uzaklıktaki Dedeler köyü yakınlarında bulunan ve doğal çöküntüyle oluştuğu belirtilen 200 metrekarelik mağara, bugün üzerindeki 1872 tarihli camiyle ziyaretçilerini ağırlıyor.
BİZE ULAŞIN