Antep fıstığı ucuzlamıyor

Antep fıstığı ucuzlamıyor
Antep fıstığındaki fiyat düşüşüne rağmen perakendeci satıcıların, tüketiciye yüksek fiyattan sattığını belirten Gaziantep Fıstık Komisyoncuları Simsarlar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Enver Bal, "İstanbul, İzmir, Bursa gibi illerdeki fahiş fiyatlar Gaziantep fıstığının satışını azaltmaktadır. Fıstık fiyatının düşmesinin nedenlerinden biri de perakende fiyatlarının fahiş olmasıdır" dedi.

TAHMİNİ REKOLTE

Bu yıl 150 bin ton rekolte beklendiğini açıklayan Bal, "Fıstık fiyatları 15 ile 17 lira arasında işlem görmektedir. Fıstık içi fiyatları 40 ile 45 lira arasında, baklavalık iç dediğimiz fıstıklar da 60 ile 65 lira arasında gitmektedir. Gaziantep'te kavrulmuş fıstık olarak 27-30 TL civarında olan bu fiyatlar İstanbul gibi metropol şehirlerde ise maalesef hala 60 ile 70 lira aralığında satılmaktadır" dedi. Fıstık fiyatlarındaki düşüş ve artışları fıstık tüccarlarının yönlendirdiğini söyleyen Şehitkâmil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit ise "Fıstık geçen sene 25 liraydı. Fakat bu sene 15 liraya düştü. Tüm bu artış ve düşüşü yaşatan fıstık tüccarlarıdır. Fıstık her sene belirli bir oranda artmalıdır. Çiftçilerden 15 liraya alınıp da aracı olarak 40 liraya hatta 50 liraya satışların önüne geçilmesi gerekmektedir" dedi.

FISTIKÇI SÖZ SAHİBİ

Fıstık üretici birliğinin kurulduğunu ve fıstık konusunda üreticilerinde söz sahibi olması gerektiğini belirten Başkan Yiğit, fıstık üreticileri üstüne oyun oynuyorlar. Baklavacılar fıstık pahalı deyip fiyatlarında düşüş yapmıyorlar. Fıstık tüccarları istediği fiyattan fıstığı satabiliyor. Üstüne bir de dışarıdan kaçak fıstık getirip üreticiye söz hakkı bırakmıyorlar" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN