'Parkımıza kahve yaptırmayacağız'

Adana Büyükşehir Belediyesi bu kez Çukurova'daki Cumhuriyet Parkı'na göz dikti. Belediyenin kır kahvesi adı altında yeşil alanı gasp etmek istemesine vatandaşlar sert tepki gösterdi

'Parkımıza kahve yaptırmayacağız'
Adana Büyükşehir Belediyesi'nin yeşili gasp etme uygulamalarının ardı arkası kesilmiyor. Aytaç Durak döneminde başlatılan yeşil alan işgallerini yeni binalarla sürdüren, işportacılar için yaptığı Belediye Çarşısı ile İnönü Parkı'ndaki işgalin önünü açan Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, şimdi de gözünü Yurt Mahallesi'ndeki Cumhuriyet Parkı'na dikti. Parkın bir bölümünün kır kahvesi yapılacağını öğrenen vatandaşlar, topladıkları bin 350 imzayla valiliğe başvurdu.

VATANDAŞ İSTEMİYOR

Kır kahvesinin yapılacağı noktada 2 gündür nöbet tutan vatandaşlar, yüklenici firmanın çalışma yapmasına izin vermedi. Topladıkları imzayı Adana Valiliği'ne teslim eden vatandaşlar, kır kahvesi inşaatının durdurulmasını istedi. Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü Ulaş Çetinkaya da parka gelerek vatandaşlara destek verdi. Yeşil alanların kamuya ait olduğunu vurgulayan Ulaş Çetinkaya, yeşil alanlara ticari alan gözüyle bakılamayacağını söyledi.

YEŞİL ALAN YETERSİZ

Adana'da yeşil alan sıkıntısı olduğuna dikkat çeken Çetinkaya, "Yeteri kadar kullanım alanı da yok. Olanı da bu şekilde parçalarsak, bizler nereye gideceğiz, nerede yeşil alan kullanacağız? Buranın yapılaşması yasal olarak da engellenmiş durumda. Yüzde 3'ten fazla yapı yapılamıyor. Ve en önemlisi ihtiyaç varsa yapılması gerekiyor. Burada zaten kulübeler vs. yapılmış durumda. Başka bir şeye de ihtiyaç yok. O yüzden buranın yine bu şekilde kalması için nöbetteyiz" dedi.

ÜÇÜNCÜ DENEME
Büyükşehir Belediyesi'nin, Cumhuriyet Parkı'na yönelik gerçekleştirdiği 3'üncü girişim olduğunu anlatan Çiğdem Çelik ise, "Daha önce parkımız için ileride bir bölgeyi kapadılar. İmza topladık, izin vermedik. Kamelyamızı yıktılar, izin vermedik. Sözlü'nün bu üçüncü denemesi. Buna da izin vermiyoruz ve parkımızdan uzak durmasını istiyoruz. Burası belediyenin sermayesi değil. Buradan para kazanmaya çalışmasın. Birilerinin karnı doyacak diye huzurumuzu kaçırmasın" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN