Doğrudan temin mi adrese teslim mi?

Seyhan Belediyesi'nin 2014 yılında doğrudan temin yöntemiyle yaptığı mal ve hizmet alımlarında büyük meblağlarda iş alan iki ayrı firmanın aynı adreste faaliyet göstermesi kafaları karıştı

Doğrudan temin mi adrese teslim mi?
Seyhan Belediyesi 2014 yılında yaklaşık 700 doğrudan temin yöntemiyle mal ve hizmet alımında bulundu. Onlarca firmaya 7,5 milyon liraya yakın ödeme yapılırken, Seyhan Belediyesi'nin KDN Turizm İnşaat ile GKA İnşaat firmalarıyla yakın ilişkisi dikkat çekti. 30 Mart 2014 seçimlerinden sadece 12 gün önce kurulan KDN ile seçimlerden kısa bir süre sonra kurulan GKA, kapı numarasına kadar aynı adreste faaliyet gösteriyor. Ortaklarının da aynı soyadı taşıdığı 2 firmanın Seyhan Belediyesi ile yaptığı işin miktarı yarım milyonu lirayı aşıyor.

ŞERH KONULDU
Denetleme Komisyonu, Seyhan Belediyesi'nin 2014 yılında doğrudan temin yoluyla mal ve hizmet alımlarını incelediğinde ilginç detaylar ortaya çıktı. Komisyonun CHP'li Başkanı İlhami Turan'ın, 'Yapılan denetimlerin yetersiz olduğu ve bağımsız yetkili firmalar tarafından denetlenmesi gerektiği' gerekçesiyle şerh koyduğu raporda Seyhan Belediyesi'nin 2014 yılında gerçekleştirdiği yaklaşık 700 doğrudan temin yoluyla mal ve hizmet alımına 7 milyon 490 bin lira ödendiği saptandı. Ancak 100'e yakın firma arasında iki firma dikkat çekti.

ADRES AYNI

Adana Ticaret Odası kayıtlarına göre seçimden kısa bir süre önce, 18 Mart 2014'te kurulan KDN Turizm İnşaat Taahhüt Isıtma ve Soğutma Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ile 14 Mayıs 2014'te kurulan GKA İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'nin merkezleri aynı adreste bulunuyor. Cemalpaşa Mahallesi Toros Caddesi Fuar Apartman A Blok 3/D'de faaliyet gösteren 2 firmanın Seyhan Belediyesi'nden aldığı işlerin maddi karşılığı ise 544 bin liraya ulaşıyor. Firmaların ayrıca Ankara merkezli BMD Peyzaj ile birlikte aynı alımlar için teklifte bulunması da gözlerden kaçmadı.

ALAKASIZ HİZMETLER
2 firmanın ortaklarının da soyadlarının aynı olması akıllara soru işaretleri getirdi. KDN'nin bir ortağı Nazan Akı iken, GKA'nın ortaklarından birinin de Hulusi Akı olduğu ortaya çıktı. Seyhan Belediyesi tarafından bu firmalara kesilen faturalar 40 ila 50 bin lira arasında değişirken raporun dikkat çekici detaylarından biri de ihale alan bazı firmaların alakasız hizmetler sunması. Seyhan Belediyesi'ne vinç hizmeti sunan firma, aynı zamanda belediyenin çay ve şeker ihtiyacını karşılayıp hırdavat da temin edebiliyor.

BİZE ULAŞIN