Pamir devlere kafa tutuyor

Tarsuslu işadamı Ramazan Tunç'un 37 yıl önce kurduğu Tunç Meşrubat, şimdi Pamir markasıyla sektörün devleriyle rekabet ediyor

Pamir devlere kafa tutuyor
Tarsuslu İşadamı Ramazan Tunç tarafından 1978 yılında kurulan Tunç Meşrubat'ın 'Pamir' markasıyla piyasaya sürdüğü şalgam, limonata ve daha birçok ürün, tüketicinin vazgeçilmezi haline geldi. Amacının doğup büyüdüğü kente ekonomik yönden katkı sağlamak olduğunu belirten Ramazan Tunç, yaklaşık 170 kişiye iş imkanı sağlamanın ve dev firmalarla rekabet etmenin gururunu yaşıyor. Genel Müdür oğlu Özcan Tunç ise, "Babam her zaman zaman bizim önderimiz oldu" diyor.

6 YAŞINDA BİR YETİMDİ

Firmanın başarı hikayesini anlatan Tunç, fakir bir aileden geldiğini ve henüz 6 yaşındayken babasını kaybettiğini, lise yıllarında fotoğrafçılık yaptığını söyledi. Tunç, "Bu şekilde hem hayatımı kazandım hem de okul masraflarımı çıkardım. Üniversite yıllarımda da çalışma hayatıma devam ettim. Adana'da işçi olarak girdiğim ünlü bir gazoz firmasında satış müdürlüğüne kadar yükseldim" işin tekniğini öğrendim dedi.

BAYİLİKLERLE BAŞLADI

Pazarlama alanında büyük başarı yakaladığının altını çizen Tunç, "Bazı firmaların bayiliklerini aldık ve bu ürünleri Mersin, Tarsus, Erdemli, Silifke, Anamur ve Adana'da yaptırdığımız depolardan tüketiciye sunduk. Tarsus ve Mersin'de birer akaryakıt istasyonu kurduktan sonra, Tarsus'ta 'Tunç Berrak Su' markasıyla içme suyu üretimi yapmaya başladık. İlerleyen dönemde devrettiğimiz markamızdan kopamadık ve hala bayiliğini yapıyoruz" şeklide konuştu.

PAMİR'İN HİKAYESİ
2011 yılında oğullarının da iş hayatına atılmasıyla birlikte anavatanı Tarsus olan şalgamın imalatına başladıklarını dile getiren Tunç, şunları kaydetti: "Dönemin Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, şalgamı Tarsus adına tescilleştirdi. Ürettiğimiz şalgama 'Pamir' adını verdik. Orta Asya'daki dünyanın en yüksek tepesinin adı olan 'Pamir', dünyanın yaylası ve çatısı demektir. Kendisine bu girişiminden dolayı bir Tarsuslu ve şalgam üreticisi olarak teşekkür ediyorum."
BİZE ULAŞIN