Erdoğan'a hakarete 11 ay hapis cezası

Erdoğan'a hakarete 11 ay hapis cezası
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde Adana'da düzenlenen bir miting sırasında "Hırsız var" diye bağırdığı iddia edilen öğretmen adayı Ertan A., 11 ay 20 gün hapis cezasına mahkum edildi. İddiaya göre Cumhurbaşkanlığı seçimi için 23 Temmuz 2014'de Adana'da düzenlenen mitingde konuşan Başbakan Erdoğan'a kalabalığın arasında bulunan Ertan A., 'Hırsız var, yolsuzlukların hesabını nasıl vereceksin, TIR'larda ne vardı?' diye bağırmaya başladı.

DAVA AÇILDI

Gözaltına alınan öğretmen, adli kontrolle serbest bırakıldı ve hakkında Başbakan Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla Adana 14.Asliye Ceza Mahkemesi'nde 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Ertan A. mahkemedeki savunmasında Başbakan Erdoğan'a 'Hırsız var' diye bağırdığını itiraf etti. Öğretmen adayı, "Henüz atamam yapılmadı. Heyecanla, kalabalığın galeyanıyla 'Hırsız var, polislerin suçu neydi, o yolsuzlukların hesabını kim verecek?' dedim. Yaptığımdan pişmanım" dedi.

11 AY 20 GÜN HAPİS

Mahkeme hakimi, Ertan A.'yı Erdoğan'a 'hakaret' suçundan önce 1 yıl 2 ay hapis cezasına mahkum etti. Ceza, sanığın duruşmadaki iyi hali, itirafı ve pişmanlığı nedeniyle cezası 11 ay 20 güne indirilip, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına çevrildi. Öğretmen, ayrıca 5 yıl süre ile denetimli serbestliğe tabi tutuldu. Eğer bu süre içinde yeni bir suç işlerse bu cezasını da çekecek.
BİZE ULAŞIN