105'lik Fatma nine bayramda çok mutlu

105'lik Fatma nine bayramda çok mutlu

Kahramanmaraş'ta yaşayan 105 yaşındaki Fatma Alıngan, 211'inci bayramında da 100'ün üzerindeki çocuk ve torunlarını etrafında topladı. Fatma nine, sağlığının sırrını da anlattı

Kahramanmaraş'ın merkez Dulkadiroğlu ilçesinde yaşayan 105 yaşındaki Fatma Alıngan'ın evi, bu bayramda da 5 çocuğu ve 100'ün üzerindeki torun ve torun çocuğunun buluşma adresi oldu. Sümer Mahallesi'nde kızı Serpil Karadaş ile yaşayan Alıngan, ilerlemiş yaşına rağmen neredeyse tüm ihtiyaçlarını kendisi karşılıyor.

ERDOĞAN SEVGİSİ

Ziyaretine gelen yakınlarına çeşitli ikramlarda bulunan, bayramı çocukları, torunları ve torun çocuklarıyla geçirmenin kendisini mutlu ettiğini ifade eden Alıngan, bir bayramı daha sevdikleriyle geçirebilmenin sevincini yaşadığını dile getirdi. Ziyaretçilerine sağlıklı ve uzun yaşamın sırlarını anlatan asırlık çınarın en büyük isteği ise sağlığında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı görebilmek.

YALNIZ KALMA KORKUSU

Torunu Betül Karadaş, bayramlarda ilk işlerinin ninelerini ziyaret etmek olduğunu söylüyor. Ninesinin kalabalığı ve çocukları çok sevdiğini anlatan Karadaş, bayram boyunca onun dizinin dibinden hiç ayrılmadıklarını ifade ederek, "Geldiğimizde eski bayramları anlatır, bizden geleneği devam ettirmemizi ve eskiden yaşandığı gibi yeni nesle aktarmamızı ister. En büyük korkusu ise yalnız kalmak" diyor.

DOĞAL BESLENDİ

Hasan Karadaş ise kayınvalidesinin yaklaşık 15 yıldır belirli aralıklarla yanında kaldığını, son 5 yıldır ise sürekli olarak yerleştiğini aktardı. Kayınvalidesinin süt dişlerinin yeniden çıktığını ancak bilincinin yerinde olduğunu aktaran Karadaş, Fatma ninenin bugüne kadar köyde ürettikleri peynir, süt, pekmez, bal ve tereyağı gibi doğal gıdalarla beslenip kendilerine de bunu tavsiye ettiğini söyledi.

"TOPLANMA MERKEZİMİZ"
Ninesinin insanları çok sevdiğini anlatan torun Mehmet Karadaş, Fatma ninenin misafirde hiç ayrım yapmadığını tanıdık veya tanımadık kapısını çalan herkese büyük önem verdiğini aktardı.
BİZE ULAŞIN