Hatay esnafından özel statü talebi

Bütün hesaplarını bayramda elde edeceği gelire göre yapan Hatay esnafının geliri önceki bayramlara göre yüzde 50 düşünce hesaplar alt üst oldu. Esnaf, "Artık özel statü şart" dedi

Hatay esnafından özel statü talebi
Antakya Ayakkabıcılar Çarşısı esnafı, Ramazan Bayramı'nda beklediği geliri elde edememenin sıkıntısını yaşıyor. Bir yandan Suriye'de yaşanan iç savaşın diğer yandan da kent merkezine açılan AVM'lerin vurduğu esnaf, tek umudu olan Ramazan Bayramında da büyük hayal kırıklığı yaşadı. Geçmiş bayramlara göre geliri yüzde 50 düşünce hesapları alt üst olan esnaf, bölge için özel statüye alınması gerektiğini savundu.

O ESKİ BAYRAMLAR ARTIK BİTTİ

Suriye'deki iç savaşından en fazla etkilene ilin Antakya olduğun belirten Ayakkabıcılar Çarşısı Yaşatma Güzelleştirme Ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ömer Gürbüz, "Günümüzde insanlarımızın para harcama alışkanlığının değişmesi de bu duruma etki yaptı. Bu alışkanlığın değişmesiyle de en büyük ızdırabı esnaf yaşadı. Eskiden bayramlardan çok ciddi beklentilerimiz olurdu. Ancak o eski bayramlar artık bitti" dedi.

BEKLENTİNİN YÜZDE 50'Sİ

Esnafın Ramazan Bayramı'nda önceki bayramlarda yaptığı cironun yüzde 50'sine dahi ulaşamadığını ifade eden Gürbüz, "Memur ve emekli maaşları bayramdan önce ödenmesine rağmen beklenilen ciro elde edilemedi. Çünkü her bayram öncesi emeklisi memuru, işçisi çarşıya hücum ederdi. Bu bayramda da beklenti buydu. Ancak sadece ayakkabıcılar çarşısı esnafı için değil, giyim sektörünün genelinde beklenen olmadı" diye konuştu.

GELİR GİDERİ KARŞILAMIYOR
İnsanların çarşı alışkanlığının değiştiğini ve AVM'lerin tercih edildiğini anlatan Gürbüz, şu anda ciddi derecede işlerde düşüş var. Artık gelirlerimiz giderlerimizi karşılamayacak duruma geldi. Bir esnaf ay sonu ödemesini bugünkü potansiyeline güvenerek, yaptıysa dükkanına haciz uzak değil demektir. O kadar kötü durumdayız" şeklinde konuştu.

MERSİN ÖRNEĞİ

Esnafı içine düştüğü durumdan kurtarmak için Mersin'de olduğu gibi Hatay'ın özel statüye alınması gerektiğini savunan Gürbüz, şöyle konuştu; "Suriye'de yaşanan iç savaştan dolayı, Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis gibi sınır illeri ciddi zarar görüyor. Gaziantep bu sıkıntıları aşmış, Şanlıurfa bizden daha farklı. Oysa Hatay özellikle Antakya kaynak azlığından yani daha öncesinden sanayi yatırımlarının olmayışından dolayı büyük sıkıntı var"

ÖZEL STATÜYE ALINSIN
"Gaziantep'te bugün 6. Organize Sanayi Bölgesi yapılıyor. Bizde 1 tane var oda sıkıntılı. Onlar birbirlerini taşıyabiliyor. Biz ise kendi yağıyla kavrulan bir esnafız. Bu sıkıntılar içerisinde olan esnafımıza sahip çıkılmalı. Hatay'ın muhakkak bir özel statüye alınması lazım. Bu özel statünün içerisinde SGK ve Bağ-kur primleri ile ilgili, vergilerle ilgili muvaffakiyet getirilmeli. Hükümetimizin, devletimizin bu bölgeye sahip çıkması lazım"
BİZE ULAŞIN