Onurcan bebek yardım bekliyor

Ağır kombine immün yetmezliği nedeniyle bir çocuğunu kaybeden Mersinli Taşkın çifti, aynı rahatsızlığın bulunduğu ikinci bebeklerini kurtarmak için sosyal medyada kampanya başlattı

Onurcan bebek yardım bekliyor
Mersin'in Tarsus ilçesinde, daha önce ağır kombine immün yetmezliği nedeniyle bir bebeklerini kaybeden çift, aynı hastalığa yakalanan 6 aylık oğullarına ilik nakli yapılabilmesi için "Onurcan bebeğimizi kurtaralım" adlı kampanya başlattı. Başbakanlık yetkililerinin de seslerini duyarak oğlunun tedavi süreci için yardım eli uzattığını açıklayan İsmail Taşkın, kampanya sayesinde çok sayıda kişinin kendilerine ulaştığını ancak halen uygun ilik bulunamadığını söyledi.

KAHREDEN TESADÜF

Bir kızları bulunan İsmail ve Elif Taşkın çiftinin, yaklaşık 3 yıl önce erkek bebekleri oldu. "Emir Kaan" adı konulan bebek, ağır kombine immün yetmezliğine yakalandı, uygun ilik bulunamaması nedeniyle 6 aylıkken hayatını kaybetti. Büyük acı yaşayan çiftin, 2 yıl sonra "Onurcan" adını verdikleri oğulları dünyaya geldi. Aile, 20 günlükken kontrole götürdükleri bebekleri Onurcan'ın da aynı hastalığının bulunduğunu öğrendi.

"ONURCAN'I KURTARALIM"
Oğlunun, kardeşi Emir Kaan ile aynı kaderi yaşamasını istemeyen baba Taşkın, uygun iliğin bulunması için sosyal medya üzerinden "Onurcan bebeğimizi kurtaralım" adlı kampanya başlattı. Kampanya sayesinde çok sayıda kişinin kendilerine ulaştığını ancak halen uygun ilik bulunamadığını belirten Taşkın, Başbakanlık yetkililerinin de seslerini duyarak oğlunun tedavi süreci için yardım eli uzattığını açıkladı.


"BAŞBAKAN'IN HİMAYESİNDE"
Türkiye'de oğluyla aynı kaderi paylaşan birçok bebek olduğunu anımsatan Taşkın, "Sağ olsunlar, duyarlı insanlar bize ulaştı ancak hiçbirinin iliği çocuğuma uymadı. En son Başbakanlığımız durumu öğrenmiş, bizlere ulaştılar. Şu an Başbakanımızın himayesi altında Ankara'da bir hastane ayarlandı. Tedavisi bundan sonra orada devam edecek. Şimdi uygun ilik bekliyoruz. İlik nakli deyince insanlar ameliyat zannediyor, organ nakli gibi bir şey olduğunu düşünüyor. Aslında öyle değil. Sadece bir sıvı şırıngayla aktarılıp, bir hayat bağışlıyorlar" dedi.

BİZE ULAŞIN