Manş'ın kraliçeleri

Manş Denizi'ni geçen ilk Türk kızı olarak tarihe adını yazdıran Adanalı Nesrin Olgun Arslan ile rekortmen yüzücü Erdal Acet'in kızı Halime Acet, Manş'ı geçerek Avrupa'yı fethetti

Manş'ın kraliçeleri
1979 yılında İngiltere ile Fransa arasındaki Manş Denizi'ni yüzerek geçen ilk Türk kızı olarak adını tarih ile yazdıran Nesrin Olgun Arslan ve yine Manş Denizi'ni 9 saat 2 dakikada geçerek dünya rekoru kıran Erdal Acet'in kızı Halime Acet o heyecanı yeniden yaşadı ve yaşattı. Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı sponsorluğunda Nesrin Olgun Arslan kaptanlığında oluşan Ulaşımın Çılgın Türkleri Manş Kadın Takımı bir ilke daha imza atarak Manş Denizi'ni 16 saat 44 dakikalık derece ile yüzerek geçen ilk Türk kadın takımı olarak tarihe geçti.

BÜYÜK BİR BAŞARI

Takımda yer alan iki Adanalı Nesrin Olgun Arslan ve Halime Acet'e, Ayşe Yasemin Yıldırım, Çilem Çelik, Beyza Kordan ve Rengin Ergin Börekçi eşlik etti. Manş kadın takımının antrenörlüğünü Manş Denizi'ni geçen en yaşlı ve en son Türk olan Kamil Resa Alsaran yaptı. En büyüğü 58, en küçüğü 16 yaşında olan takım üyeleri zorlu hava ve deniz şartları altında mücadele etti. Arslan ve Acet her yüzücünün geçmek, başarmak istediği sayılı denizlerden biri olan Manş'ı geçmenin haklı gurununu yaşadı.

KADINLARI ÖZENDİRMEK İSTEDİ

Yıllar sonra Manş'ı tekrar geçme fikrinin uzun zamandır aklında olduğunu belirten Arslan, "Bu kez Manş Denizi'nde 6 kişiden oluşan takımımız belirli zaman dilimleri arasında sırayla denize inerek Manş'ı 16 saat 44 dakika ile geçti. 1979 yılında 15 saat 47 dakika ile geçmiştim. Türkiye'de bireysel olarak bu denemeyi yapan ve başarılı olan bir kadın yüzücü olarak, kadınları bu başarıya özendirmek için bu yola çıkmaya karar verdim. Doğru ekiple bu zorlu yolculuğu tamamladık. Benim için büyük bir gurur, jübilemi yapmış bulunmaktayım" şeklinde konuştu.

BABASININ iZiNDE
Takımın üyelerinden Manş Denizi'ni 9 saat 2 dakikada geçerek dünya rekoru kıran Erdal Acet'in kızı Halime Acet de babasının rekor kırarak geçtiği denizi kendisinin de geçmesinin, onunla aynı duyguları yaşamış olmanın ayrı bir mutluluk olduğunu söyledi. Yüzmeye olan sevgisini babasına bağlayan Acet, "Teklif Nesrin hocamdan geldi. Hiç düşünmeden 'evet' dedim. Manş'ı takım arkadaşlarımızla geçtik. Çok farklı bir duygu. Avrupa'da adımızı Türk takımı olarak, Adanalı yüzüceler olarak tarihe yazdırdık" dedi.

BİZE ULAŞIN