Baraj gölünde talan dönemi

Koruma altındaki Seyhan Baraj Gölü'nün çevresindeki yapılaşma sinsi bir şekilde sürüyor. DSİ ve Büyükşehir Belediyesi, Çatalan Köprüsü'nün girişine bir gecede konulan kaçak yapıya ses çıkarmıyor

Baraj gölünde talan dönemi
Orman ve Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğü'nün 2011 yılında hazırladığı Yaban Hayatı Koruma ve Geliştirme Sahaları Yönetmeliği ile Adana Valiliği'nin 2013 yılında yayımladığı Seyhan Baraj Gölü ve Çevresi Yönetim Tebliği'ne rağmen Çatalan Köprüsü çevresindeki yapılaşmaya her geçen yenileri ekleniyor. Bölgedeki kaçak yapılaşmanın önüne geçmesi gereken DSİ yaşanan işgali seyretmekle yetinirken Büyükşehir Belediyesi ise işgale önayak oluyor.

GÖZ GÖRE GÖRE İŞGAL

Hayatı Koruma ve Geliştirme Sahası içerisindeki Çatalan Köprüsü'nün Topalak Köyü ayağında bir gece de yapılan gecekondu büfeyi görenlerin aklına ilk gelen şey, "Büyükşehir her yer bitti şimdi burayı da mı birilerine peşkeş çekti" oluyor. Çünkü köprünün hemen başında göle sıfır noktada kurulan büfe, Yaban Hayatı Koruma ve Geliştirme Sahası içerisinde olmasına rağmen gerek DSİ gerekse Büyükşehir Belediyesi yaşanan işgale ses çıkarmıyor.

BÜYÜKŞEHİR'DEN İŞGALE DESTEK

Büfenin yapılması ise işgale 'dur' demesi gereken kurumların başında gelen Büyükşehir Belediyesi'nin bilgisi dahilinde gerçekleşti. Son olarak Adana Valiliği'nin 7 Ocak 2013'de yayımlandığı Seyhan Baraj Gölü ve Çevresi Yönetim Tebliği ile hiçbir şekilde kaçak yapılaşmaya izin verilmeyeceğini belirtmesine karşın Büyükşehir Belediyesi ve DSİ ise gözlerinin önünde işlenen suça kayıtsız kalıyor.

YASA NE DİYOR?

Seyhan Baraj Gölü ve Çevresi Yönetim Tebliği


2- Seyhan Baraj Gölü ve regülatöründe, yapılacak tüm faaliyetlere, Orman ve Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğü "Yaban Hayatı Geliştirme sahası Yönetim Planı"na göre izin verilecektir. Baraj gölü ve çevresindeki alanlarda hiçbir şekilde kaçak yapılaşma ve gölü kirletecek faaliyete izin verilmeyecektir.

Sürdürülebilir Kullanım Bölgesi (SKB)
MKB ve HKB üzerinde baskı unsuru yaratmayacak biçimde, Yaban Hayatı Geliştirme Sahası sınırları içerisinde yöre halkının ve ziyaretçilerin alanın koruma statüsü ve değerleri ile uyumlu temel, gündelik ve rekreasyonel ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile sürdürülebilir doğal kaynak kullanımına (ormancılık, tarım, su kaynaklarının kullanımı, hayvancılık ve otlatma, yerleşim, yaylacılık, alan yönetimi ve rekreasyonel faaliyetleri) izin verilen alanlardır. Bu bölgenin alanı 8359,20 hektar olup Yaban Hayatı Geliştirme Sahasının % 73,10'unu kapsamaktadır.

Eski ülkücüye mi verildi?
Çatalan Köprüsü'nün Topalak köyü ayağına kondurulan kaçak büfenin Büyükşehir Belediyesi tarafından eski bir ülkücüye verildiği iddia ediliyor.
BİZE ULAŞIN