İhracat rakamları Ağustos'ta yüksek

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Konukoğlu, Türkiye genelinde ihracat düşerken Gaziantep'te artış yaşandığına dikkat çekti

İhracat rakamları Ağustos'ta yüksek
Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Ağustos ayında ihracatta önemli bir artış yakalayan Gaziantep'in diğer illerden farklı bir başarı ortaya koyduğunu belirterek, "Bu başarıda emeği geçen herkese teşekkür ederim. Çalışanlar ve sizlerin sayesinde bu şehir dimdik ayakta durabiliyor'' dedi. GSO Meclis Toplantısı'nda, terör saldırısında hayatını kaybeden şehitlerimizin anısına saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı ve dualar okundu. Ülkemizin birlik bütünlüğünü, huzur ve istikrarını bozmaya yönelik terör olaylarını lanetleyerek sözlerine başlayan Adil Konukoğlu, şehitlere rahmet, ailelerine ve bütün milletimize baş sağlığı diledi. Konukoğlu, "Birlik beraberliğimizi bozmadan, el ele vererek bunun mücadelesini hep birlikte vermeliyiz" dedi.

İHRACATTA 5'İNCİYİZ
Ağustos ayında ihracatta yüzde 9,6 artış gerçekleştirdiklerine ve en fazla ihracat yapan iller arasında Ankara'yı geçerek 5'inci sıraya yükseldiklerine işaret eden Konukoğlu, "Geçmiş yıllarda da Ağustos'tan sonra yukarı tırmanma var. Eylül ayında da çıkışa doğru geldiğimiz açık. Ağustos ayında İstanbul, Kocaeli, İzmir ihracatında düşüş yaşarken Gaziantep'in ihracatı arttı. Sekiz aylık dönemde de ihracatı en az düşen şehiriz" dedi. İhracat yaptıkları ülke sayısını arttırmayı istediklerini söyleyen Konukoğlu, dünya ekonomisinde koşullar zorlaştığı için ihracatçıların son yıllarda yeni pazarlar bulmaktan çok mevcut pazarlarda çaba gösterdiğini, ancak gelecek yıl pazar sayısının artacağına inandığını söyledi. Ocak-Ağustos döneminde bildirge veren işyeri sayısının yüzde 4.3, sigortalı çalışan sayısının yüzde 5.3, ağustos ayında OSB elektrik tüketiminin yüzde 8,9 arttığına dikkati çeken Konukoğlu, bunun işlerin hareketlendiğinin ve yeni açılan işyerleriyle birlikte istihdamın arttığının göstergesi olduğunu vurguladı.
BİZE ULAŞIN