Sahte ehliyetli sürücüye 5 yıl 6 ay hapis cezası

Adana'da sahte ehliyetle alkollü şekilde kaza yapıp, 1 kişinin ölümüne 5 kişinin de yaralanmasına neden olan sürücüye verilen 3 yıl 4 ay hapis cezasını Yargıtay az buldu

Sahte ehliyetli sürücüye 5 yıl 6 ay hapis cezası
Adana'da alkollü araç kullandığı için ehliyetine el konulunca sahte ehliyetle araç kullanıp yine alkol alan Cumali Kirik (33), düğüne giden araca çarparak yanındaki pazarlamacı arkadaşı Zeliha Gezgin'in (29) ölümüne 5 kişinin de yaralanmasına neden olmaktan 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Yargıtay 'eksik ceza tayini' gerekçisiyle kararı bozdu. Yeniden yargılanan sanığın cezası 5 yıl 6 aya çıkarıldı.

1 KADIN ÖLDÜ, 5 KİŞİ YARALANDI

Cumali Kirik, arkadaşı Zeliha Gezgin ile 27 Nisan'da Dörtler köyü Topalak mevkiinde gezmeye gitti. Bir süre alkol alan Kirik kullandığı otomobil ile Çatalan Köprüsü yakınlarında Ümütcan Nazik yönetimindeki otomobile çarpıştı. Araçta sıkışan Zeliha Gezgin ölürken, karşı otomobildeki 5 kişi yaralandı. Adana 2.Ağır Ceza Mahkemesi'nde "Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" suçundan yargılanan Cumali Kirik, kazaya yola dökülen mıcırın neden olduğunu söyleyerek "Arkadaşım Zeliha ile kent merkezine dönerken yıla mıcır döküldüğü için direksiyon hakimiyetini kaybettim. Mıcır yüzünden üzücü kaza oldu. Arkadaşım Zeliha öldü, suçu günahı olmayan insanlar da yararlandı. Üzgünüm mağdurlardan özür diliyorum" dedi.

CEZA VE TAHLİYE

Kazada yaralanan Nazik ailesi şikayetlerinden vazgeçti. Mahkeme heyeti, kaza sırasında 1.47 promil alkollü olduğu belirlenen ve bilirkişi tarafından da kusurlu olduğu tespit edilen Kirik'i "Taksirle ölüme neden olma" suçundan 3 yıl 4 aya indirildi ve tahliye edildi. Ehliyetine de 3 yıl süreyle el konuldu. Yargıtay, sanığa eksik ceza verildiğini belirterek karar bozdu. Yeniden hakim karşısına çıkan sanığın cezası artırılarak 5 yıl 6 ay olarak belirlendi. Ceza kesinleşirse Kirik cezaevine girecek.
BİZE ULAŞIN