100 TL yerine 950 lira istendi

Geçen yıl kurban satış noktalarından 100 lira kira alan Çukurova Belediyesi bu yıl fahiş bir fiyat belirledi. 70 metrekarelik alan için üreticilerden 950 lira isteniyor

100 TL yerine 950 lira istendi
Adana'da kurban bayramı hazırlıkları tam gaz devam ediyor. Büyükşehir ve ilçe belediyeleri kurbanlık satış noktalarını belirledi. Bu yıl kurban satıcılarından küçükbaş hayvanlar için Seyhan'da 1 lira, Büyükşehir ve Yüreğir'de 1,5 lira, Sarıçam'da 2,5 lira istenirken, bu rakam Çukurova Belediyesi'nde 13,5 lira olarak belirlendi. Çukurova'nın rakamını oldukça yüksek bulan hayvan satıcıları, "Satış yeri için bu kadar yüksek fiyat uygulanması akıl kârı değil. Bu fiyat politikası sürdürülürse Çukurova'da kurbanlık satamayacak hale geleceğiz" diye tepki gösterdi.

GEÇEN YIL 100 LİRA ALINDI

Geçen yıl Çukurova'da belediyenin kurbanlık satış yeri için gösterdiği yere 100 lira ödediklerini söyleyen hayvan satıcıları, "Bir yılda değişen ne oldu? Adana'nın diğer ilçelerinde belediyeler sembolik ücret alırken, elektrik, su, seyyar tuvalet, ücretsiz kesim hizmetlerini veriyor. Çukurova Belediyesi'nin ekstra bir hizmeti yok ama fiyatları geçen yıldan 9,5 kat daha fazla" dedi. Forum AVM'de gösterilen kurbanlık satış yerleri için 70 metrekarelik yere 950 lira istendiğini bildiren hayvan satıcıları, "Bu fiyat 10 günlük süre için çok fazla. 40-50 küçükbaş kurbanlık satan küçük üretici bu parayı ödemekte çok zorlanır" diye konuştular.

VATANDAŞA YANSIMAYACAK

Sosyal demokrat bir belediyecilik anlayışı ile yönetim sergilediğini belirten CHP'li Belediye Başkanı Soner Çetin'in kurbanlık satış yerleri konusunda fiyat politikasının hiçte halkın yararına olmadığını iddia eden hayvan satıcıları, "Sadece yer parası ödemekle bitmiyor iş. Nakliyesi, işçisi, yemi üst üste konulduğunda ortaya ciddi giderler çıkıyor" diye konuştu. Başkan Soner Çetin ise işgaliye ücretlerinin vatandaşa yansıtılmayacağına dikkat çekerek, "Kurbanlık satış noktalarına ciddi alt yapı harcamaları yaptık. İşgaliye fiyatlarını da 2013 rakamlarını baz alarak belirledik. Satış noktalarında ücretsiz kesim yapılacak. Kasapların ücretini de belediye olarak biz karşılayacağız" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN