Lüksemburglular Suriyelileri sordu

Lüksemburg AB Konseyi Genişleme Çalışma Grubu yönetici ve üyelerinden oluşan 42 kişilik grup, Mersin ziyaretinde bölgeye yerleşen Suriyeliler hakkında bilgi aldı

Lüksemburglular Suriyelileri sordu
Araştırmalarda bulunmak üzere Mersin'e gelen Lüksemburg'un Türkiye Büyükelçisi Arlette Conzemius ve AB Konseyi Genişleme Çalışma Grubu Başkanı Chistine Goy ile beraberindeki Lüksemburglu heyet, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ı makamında ziyaret etti. Dışişleri Bakanlığı ve AB Bakanlığı'ndan görevlilerin de bulunduğu AB Konseyi Genişleme Çalışma Grubu'ndan oluşan 42 kişilik heyet, başta Suriyeli mülteciler olmak üzere ekonomik ve kültürel konularda Başkan Kocamaz'ın verdiği bilgiler doğrultusunda değerlendirmelerde bulundu.

MERSİN'DE 132 BİN SURİYELİ

Mersin'de yaşayan Suriyeliler hakkında bilgi veren Başkan Kocamaz, "Resmi rakamlara göre Mersin'de ikamet eden Suriyeli mülteci sayısı 132 bin 462 kişidir. Gayri resmi Suriyeli mülteci sayısı kentimizde 320 bini geçmiştir. Bunlar Mersin'de çoğunlukla küçük işletmeler açmıştır. Yüksek gelire sahip iş adamları öncelikle Mersin'e yerleşmeyi tercih etmiştir çünkü liman sayesinde sunulan ticari fırsatlar bu iş adamlarına cazip gelmiştir" şeklinde konuştu.

ÇABALAR KAYDA DEĞER

Büyükelçi Arlette Conzemius ise "Daha önce Ankara ve İstanbul'da görüşmelerimiz oldu ancak farklı şehirleri de görmek bizim açımızdan çok faydalı. Mersin farklı dinlere ev sahipliği yapmış bir kent. Bu kente renk katan bir özellik. Mersin'in kültürel, tarihi anlamda görülmesi incelenmesi gereken bir şehir olduğunu biliyoruz" dedi. Conzemius, "Türkiye'nin Suriyeliler konusundaki çabalarını takdirle karşılıyoruz. Bu çabalar oldukça kayda değer" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN