Bir kişi 'dur' dese 7 kişi ölmeyecekti

Hatay'da inşaat işçilerini taşıyan kamyonetin tarlaya uçmasıyla yaşanan kazada ölü sayısı 7'ye çıktı. Sadece bir kişi "Kamyonetle yolcu taşınmaz" deseydi, bu facia yaşanmayacaktı

Bir kişi 'dur' dese 7 kişi ölmeyecekti
Hatay'da balık istifi gibi bir pikabın kasasına binen 51 işçinin bulunduğu aracın lastiğinin patlaması sonucu meydana gelen kazada can pazarı yaşandı. Takla atarak tarlaya uçan ve hurdaya dönen pikapta bulunan işçilerden Ahmet Öksüz (24) le Suriyeli olduğu belirlenen Muhammed El Ahmed (19), Ömer Hasan (21), Usayd Hasan, Ali Çite (14) ve Beşar Çite (30) ve kimliği belirlenemeyen bir Suriyeli olarak yaşamını yitirdi. 38 yaralı çevre hastanelerde tedavi altına alındı. Kamyonet türü araçla insan taşımanın yasak olmasına rağmen bir pikaba 51 kişinin bindirilmesi acı sonu hazırladı. Hiç kimsenin "Dur böyle gidilmez" dememesi de cabası.

KİMSE 'BİNMEYİN' DEMEDİ
İskenderun'da bir inşaatta çalışan inşaat işçilerden 51'i akşam mesai bitiminde 31 AVK 53 plakalı pikabın kasasına tıka basa bindi. İşçilerin çoğu Altınözü ilçesine bağlı Tanışma Mahallesi'nde oturduğu için aynı araca binmeye özen gösterdi. İşçilerin adeta birbirinin üzerine oturur vaziyette pikaba binmesine hiç kimse, "Böyle yolculuk yapılmaz. Çok tehlikeli olur. Zaten yasalara göre de yasak" demedi. Yol boyunca da ne kontrole takıldılar, ne de görenlerden biri polise ihbar etti.

7 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Araç yoluna hızla devam ederken, Antakya ilçesi Narlıca üstgeçit kavşağında lastiği patlayan araç sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesiyle takla atarak tarlaya uçtu. Bir anda ortalık mahşer yerine döndü. Kazayı görerek olay yerine koşan vatandaşlar karga tulumba taşıdıkları yaralıları karayoluna çıkarttı. Kazada 7 kişi yaşamını yitirirken, 38 kişi yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Kazada Ahmet Öksüz (24), Suriye vatandaşları Muhammed El Ahmed (19), Ömer Hasan (21), Usayd Hasan, Ali Çite (14) ve Beşar Çite (30) ve kimliği belirlenemeyen bir Suriyeli olarak açıklandı. Ölenlerden Ahmet Öksüz'ün 4 ay önce evlendiği ve eşininde 3 aylık hamile olduğu bildirildi.

HERKESİN SORUMLULUĞU VAR
Karayolu Yönetmeliği'ne göre kamyonet ticari araç sınıfına giriyor. Bu da hayvan ve yük dışında taşıma yapılamayacağını gösteriyor. Yönetmeliğe rağmen 45 kişinin kamyonetle taşınması, "Hem şoför, hem taşımayı yaptıran inşaat firması, hem bu durumu gözden kaçıran trafik ekipleri hem de kamyonete binen işçiler suçlu" olarak yorumlanıyor.
BİZE ULAŞIN