38 yıl sonra

Adana'nın sulama kanallarında yüzme öğrenip 1977 yılında İngiltere'de Manş Denizi'ni dünya rekoru kırarak geçen efsane yüzücü Erdal Acet 30 yıl sonra yeniden denize inecek

38 yıl sonra
Türk sporunun efsane maraton yüzücülerinden Adanalı Erdal Acet, 38 yıl aradan sonra yeniden yüzme yarışlarına katılacak olmanın heyecanını yaşıyor. 74 yaşındaki milli kulaç en son 1977 yılında Manş Denizi'ni 9 saat 4 dakika ile yüzerek adını tüm dünyaya duyurdu. Acet, şimdi 31 Ekim'de Marmaris'te gerçekleşecek olan yüzme şampiyonasına hazırlanıyor.

DEMİRSPOR'DA YETİŞTİ

Adana Demirspor Kulübü'nde yetişen, kelebek, sırtüstü ve karışık dallarında Türkiye rekorları kıran Erdal Acet, 1962-1972 yılları arasında hem yüzme hem de sutopu milli takımlarında yer aldı. 1976 yılında Manş Denizi'ni 9 saat 12 dakika ve bir yıl sonra 1977'de yine Manş'ı 9 saat 4 dakikada geçerek son 102 yılın rekorlarından birini kırdı.

3 BİN METRE YÜZECEK

Ardından yüzmeye uzun bir süre ara veren Erdal Acet, 38 yıl sonra Marmaris'te gerçekleşecek olan ve kendini adını taşıyan Türkiye Yüzme Federasyonu Türkiye Şampiyonası Erdal Acet Aquamasters Uluslararası Açık Su 3 bin metre yarışı için denize inecek. Çalışmalarına Adana Atatürk Yüzme Havuzu'nda başlayan efsane yüzücü 3 bin metreyi yüzeceğine inanıyor.

"BÜYÜK GURUR DUYDUM"
31 Ekim'i heyecanla beklediğini söyleyen Acet, "Masterlar Maraton Yarışı'nın benim adıma yapılmasından dolayı büyük bir gurur duydum. Teklif yarışma komitesinden geldi. Hiç düşünmeden 'evet' dedim. Maraton yarışının gelişmesi adına beni örnek olarak göstermeleri hayatımda aldığım en güzel hediye oldu" dedi.

27 EKİM'DE YOLCU
Antrenmanlara başladığını ifade eden Erdal Acet, "Zorlanacağımı düşünmüyorum. İyi bir hazırlık döneminin ardından hazır hale geleceğim. 27 Ekim'de şampiyona için yola çıkacağım. Yıllar sonra böylesine önemli bir şampiyonada kendi adımı taşıyan bir yarışmada yüzecek olmak anlatılmaz bir duygu" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN