Sözlü'ye tokat gibi yanıt geldi

Din adamlarına hakaret eden Başkan Hüseyin Sözlü'ye Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar'dan tokat gibi yanıt geldi: Ey tarihi bilmez, atiyi yok sayan zavallı. Silkin ve kendine gel

Sözlü'ye tokat gibi yanıt geldi
Adana'da düzenlenen birlik ve beraberlik yürüyüşünde milletin gönlünde özel bir yeri olan İslam alimlerine ve din adamlarına ağır hakaretlerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün Şeyh Said, Seyit Rıza ve İskilipli Atıf Hoca'ya işbirlikçi iftirasında bulanarak, şehit cenazelerinde namaz kıldıran imamlara 'talimatlı iş yapanlar' şeklinde sözleri sert karşılık buldu. Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, "Ey tarihi bilmez, atiyi yok sayan zavallı. Silkin ve kendine gel" dedi. Diyanet-Sen Adana Şube Başkanı Veysel Akkoç ile Özel Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası (Din-Bir-Sen) tepki gösterdi. Adana İl Temsilcisi Mustafa Işık ise, "Yakışmadı" dedi. Akkaç da, "Kem söz sahibine aittir atasözünü hatırlatıyorum" diye konuştu.

İMAMLARA ÇİRKİN YAKIŞTIRMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan'ın da aralarında bulunduğu bir çok kişiye attığı hakaret ve küfür dolu tweetlerle tanınan Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, son olarak hedefine İslam alimlerini ve din adamlarını oturttu. Kamu-Sen tarafından organize edilen terörü protesto yürüyüşünde Uğur Mumcu Meydanı'nda toplanan kalabalığa seslenen Sözlü, şehit cenazelerini kıldıran imamlarla Şeyh Said, Seyit Rıza ve İskilipli Atıf Hoca'ya işbirlikçi iftirasında bulundu. Sözlü, imamları işaret ederek, "Onlar gibi kancık ve kalleş ruhlu olmayın. Atatürk'ün arkasında olun, milli mücadele için mücadele eden Anadolu'yu adım adım arşınlayan ve camilerde hutbe okuyan islam alimi, İstiklal Marşımızın sahibi Mehmet Akif'i kendinize örnek alın" diye hakaret yağdırdı.

MİLLİ MÜCADELENİN ANLAMI

Sözlü'nün bu hakaretlerine din adamları sessiz kalmadı. Yazılı bir açıklama yapan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, "Ey tarihi bilmez, atiyi yok sayan zavallı silkin ve kendine gel. Milli mücadele, asırlarca aynı din ve kaderi paylaşmış Anadolu insanının birlik ruhuyla verdiği bir var olma savaşıdır. Genç, yaşlı, sarıklı mücahitlerin ilim ve irşat faaliyetlerine ara vermeden, eline aldığı silah-sopalarla cepheye koşan fedakâr insanımızın sergiledikleri bir insanlık haykırışıdır. Mondros ateşkesinden sonra, topraklarımız itilaf devletlerince işgal edilince, aziz milletimizin şanlı evlatları, bölgelerinde, din alimlerinin ve imamların etrafında birleşip kenetlenip birlikte mücadele verdiler" dedi.

CAHİL, ATİYİ BİLMEZ ZAVALLI

Bayraktutar şöyle devam etti: Maraş'ta Fransız askerinin bir bacımızın yaşmağına saldırması üzerine, sütçü imamımız Maraş'ı kana buladı. Bizim namusumuza, bayrağımıza, toprağımıza el uzatanın eli kırılır ve bedelini kanla öder. Bu fedakâr yiğit Anadolu insanları sayesinde Maraş'ımız düşman işgalinden kurtulup Kahramanmaraş, 'Urfa'mız Şanlıurfa, Antep'imiz Gaziantep olmuştur. Milletin özündeki manevi kuvveti, mücadele azmini, birlikte yaşama sevincini yeniden yaşamak ve yaşatmak için, büyük gayret gösteren din görevlilerimize dil uzatan nasipsiz... Atiyi raflara kaldırılan yalancı tarih kitaplarından öğrenen cahil, atiyi bilmez, maziyi yok sayan, silkin ve kendine gel! Sana ve sizlere en büyük uyarım budur.

KİNİNİ KUSMAK İÇİN FIRSAT

Bayraktutar; Başkan Hüseyin Sözlü'yü seviyeli olmaya davet ederek, "Ülkenin birliği ve dirliği için verilen mücadele kardeşlik mücadelesidir. Kardeşliğe kastedenlerin oyunlarına gelmeyecek kadar büyük bir geçmişe sahibiz. Bu günlerde yanan ateşe odun olan bu sözlerinizin ne vaktidir ne de zamanıdır. Âlimlerimize karşı olan kininizi kusmak için fırsat kollayan acizliğiniz karşısında sadece size acıyor ve sizi doğru yazılmış tarih kitaplarını tekrar okumaya davet ediyorum" şeklinde konuştu.

"KEM SÖZ SAHİBİNE AİTTİR"
Diyanet-Sen Adana Şube Başkanı Veysel Akkoç. MHP'li Hüseyin Sözlü'nün İskilipli Atıf Hoca, Şeyh Said ve Seyyid Rıza'yı hedef alan hakaret içerikli sözlerini kınadı, "Hiç mi hiç yakıştıramadık" dedi, Sözlü'nün adı geçen âlimlerin şahs-ı manevilerinden ve milletten özür dilemesi gerektiğini belirten Akkoç, "Dahası Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunu işgal eden bu zatın çirkin sözlerini 'Kem söz sahibine aittir' atasözümüz bağlamında aynen iade ediyor ve şiddetle kınıyoruz. İnandıkları dava uğruna hiç çekinmeden hayatlarını feda eden inanç önderlerine hakaret eden Sözlü'nün, tüm Müslümanlardan özür dilemesini bekliyoruz " diye konuştu.

"SÖZLÜ'YE YAKIŞTIRAMADIK"
Özel Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası da (Din-Bir-Sen) Sözlü'nün sözlerine sert tepki gösterdi. Din-Bir -Sen Adana İl Temsilcisi Mustafa Işık, Sözlü'nün çirkin ifadeleri için "Yakışıksız sözler bunlar, yadırgıyoruz" dedi. SABAH Güney'e konuşan Din- Bir-Sen Adana İl Temsilcisi Mustafa Işık, kendisinin de daha önce 3,5 yıl imamlık yaptığını, bir süredir de İl Müftülüğü'nde memur olarak çalıştığını belirterek "Bu açıklamaları uygun bulmadım. Yakışıksız sözler bunlar. Yadırgıyoruz" dedi.

BİZE ULAŞIN