Kahramanmaraşlı telkari ustası büyüledi

Kahramanmaraşlı telkari ustası Ali Yavaş, 5 yılda 2 milyon gümüş parçayı birleştirip farklı motiflerde leğen ve ibrik yaptı

Kahramanmaraşlı telkari ustası büyüledi
KUyumculuk sektöründe İstanbul'dan sonra ikinci sırada yer alan Kahramanmaraş'ta telkari sanatı, usta ellerde gelecek kuşaklara aktarılmaya çalışılıyor. Kentte telkari sanatının son ustalarından Ali Yavaş da mesleğini yürütmeye çalışan emektardan biri. Ömrünü telkari sanatına veren Yavaş'ın 5 yılda 2 milyon gümüş parçayı birleştirerek yaptığı leğen ve ibrik ise bu mesleğin zorluğunu anlatmaya yetiyor. Vav, lale ve tuğra motiflerini işlediği eserini Kuyumcular Çarşısı'ndaki iş yerinde sergileyen Yavaş, 5 yıl emek verdiği ibrik ve leğeni sigortalatmayı planlıyor. Halen şehrin tanıtımı için hazırlanan organizasyonlarda kullanılan leğen ve ibrik, motifleri ve el işçiliğiyle dikkat çekiyor.

1,5 MİLİMETRELİK PARÇALAR

Yavaş, telkari sanatının büyük emek isteyen bir iş olduğunu söyledi. İbrik ve leğen için yaklaşık 2 milyon gümüş parça kullandığını anlatan Yavaş, 5 yıl emek verdiği ürünlerini yaparken gözlerini dinlendirmeye çalıştığını belirtti. Güzel bir eser ortaya koymaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Yavaş, "925 ayar gümüş kullandık. Bu 1,5 kilogram geliyor. Normal gümüşle yapılan eşyalarda kaba olur ve bu 3,5 kilo gelirdi. Biz buna 22 ayar altına verdiğimiz hassasiyet ve işçilikle yaptık. Büyük emek verdik. 1,5 milimetrelik parçalar kullandık. Gümüşte normalde 4-5 milimetrelik parçalar kullanılır. Benim için güzel bir eser oldu" dedi.

BİZE ULAŞIN