Basın şehit evine davet edilmedi

Şehit polis Mehmet Tunal'ın ailesine kameralar önünde haber verilmesinin tartışması devam ediyor. Hassa Kaymakamı hakkında soruşturma başlatıldı

Basın şehit evine davet edilmedi
Hakkari'de terör örgütü PKK'nın yola döşediği bombayı uzaktan patlatması sonucu şehit düşen 29 yaşındaki polis memuru Mehmet Tuhal'ın Hatay'ın Hassa ilçesindeki baba ocağına giden Hassa Kaymakamı Mustafa Pala'nın şehidin anne ve babasına acı haberi kameraların önünde vermesinin tartışması sürüyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu, gerekli soruşturmanın derhal açılması talimatını verdi. Kaymakam Pala hakkında soruşturma açıldığını söyleyen Hayat Valisi Ercan Topaca yaptığı yazılı açıklamada, şehit evine gazetecilerin davet edilmediğini, görüntülerin gizli olarak çekilerek ve servis edildiğini belirtti, "Ahlaki ve insani değerlere aykırı şekilde çekilen görüntüler dolayısıyla, sorumluları esefle kınıyor, bu hususu kamuoyunun takdirlerine saygı ile sunuyoruz" dedi. Vali Ercan Topaca'nın konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada şöyle denildi: Şehit Polis Memuru Mehmet Tuhal'ın ailesine şehadet haberini vermek üzere giden İlçe Kaymakamı ve diğer görevliler tarafından, herhangi bir basın mensubu davet edilmemiştir. Müteveffanın evine intikal edildiği zaman, şehadet hadisesi sosyal medyada yer almaya başlamış ve bu kapsamda aralarında basın mensuplarının da bulunduğu bazı kişilerin eve geldikleri görülmüştür. Şehadet olayı haber verilmeden önce basın mensupları ve yakın akraba dışındaki diğer kişiler oda dışına davet edilmiştir. Ziyaret esnasında, şehidin akraba ve komşularının arasına karışarak içeriye giren, ismi ve bağlı olduğu haber ajansı valiliğimizce bilinen basın mensubu tarafından söz konusu görüntülerin, basın ahlakına aykırı şekilde gizli olarak çekildiği ve servis edildiği tespit edilmiştir. Ahlaki ve insani değerlere aykırı şekilde çekilen görüntüler dolayısıyla, sorumluları esefle kınıyor, bu hususu kamuoyunun takdirlerine saygı ile sunuyoruz.

"MAZUR GÖRMEMİZ İMKANSIZ"
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hassa'da şehit haberinin verilmesi sırasında gazetecilerin çekim yapması üzerine gelen tepkileri değerlendirdi. Davutoğlu, "Buraya gidecekseniz yanınızda kameralar olmasını kabul etmek mümkün değil. Ben gerekli soruşturmanın derhal açılması talimatını verdim. Herhangi bir şekilde burada gösterilen tutumun izahı mümkün değil. Bu bakımdan gerekli her türlü idari işlem yapılacak" dedi.

BİZE ULAŞIN