Doğan: Köyümü susuz bırakmam

AK Parti Meclis Üyesi İbrahim Doğan, Belediye Başkanı Mustafa Çay'ın, köyüne su fabrikası kurma girişimine karşı savaş başlattı. Doğan, "Fabrika kurulursa, köyümüz susuz kalır" dedi

Doğan: Köyümü susuz bırakmam
Adana'nın Pozantı ilçesine bağlı, 3 kilometre uzaklıktaki Yeni Konacık Mahallesi'nin suyunun şişelenip satılması için fabrika kurulması girişimi, MHP'li Belediye Başkanı Mustafa Çay ile AK Parti'li Meclis Üyesi İbrahim Doğan'ı karşı karşıya getirdi. Pozantı'ya yatırım yapılmasına değil mahallesinin susuz kalmasına karşı çıktığını söyleyen İbrahim Doğan, "Başkan Çay, işletmesini ihaleye vermek üzere fabrika kuruyor. Ancak bu fabrika yüzünden birkaç köy ile sitelerde yaşayan yaklaşık bin aile büyük su sorunu çekecek. Bu durum göz ardı edilmesin" dedi.

ORMAN İŞLETMESİ DURDURDU

SABAH Güney'e konuşan İbrahim Doğan, Belediye Başkanı Mustafa Çay'ın Pozantı'da Yanıkhan Mezarlığı bitişiğine fabrika kurmak için faaliyet başlattığını ve temelinin de bugün atılacağını söyledi. Başkan'ın ayrıca Yeni Konacık'ta çalışma yaptırdığını kaydeden Doğan, "Suyun kaynağından, fabrika için kurulacak havuza kadar yer üstünden boru döşettiler. Bunu duyunca Orman İşletmesi'ne durumu bildirdik. Onlar da çalışmayı durdurup zabıt tuttu. Orman İşletmesi'nin talebiyle keşif ve bilirkişi incelemesi yapıldı. Bu arada suyun debisini ölçtüler" diye konuştu.

AYTAÇ DURAK'IN ESKİLERİ
AK Parti Meclis Üyesi Doğan, Pozantı Belediye Başkanı'nın Dubia'ye giderek Yeni Konacık suyunu şişeleyip satmak için Pazar aradığını ve bazı firmalarla prensipte anlaştığını da vurgulayarak şöyle dedi: Adana Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Aytaç Durak geçmişte milyonlar harcayarak Çatalan bölgesinde bir şişeleme tesisi kurdu. Yasalar izin vermediği için göl suyunu satamadı. Böylece milyonlar çöpe gitti. Şimdi Başkan Çay, boş duran bu tesisteki makineleri satın alıp, Yeni Konacık sunuyu şişeleyerek satmayı planlıyor. Biz Pozantı'ya yapılan yatırama asla karşı çıkmayız. Hatta destek veririz. Ama binlerce insanın susuz kalmasına da rıza göstermeyiz.

BİN HANE SIKINTI ÇEKER
Yeni Konacık'taki suyu Kırıntı, Körmenlik, Hatıllı gibi mahallelerle Efe Siteleri ve Bayındırlık Siteleri gibi yayla yerleşimlerinde yaşayanların da kullandığını belirten İbrahim Doğan, "Bu bölgelerdeki yaklaşık bin hane şu anda bu suyu tüketiyor. Şimdiki haliyle bile zaman zaman su kesintileri yaşanıyor. Bir de fabrika kurulursa, bu bölgeler iyice susuz kalır. Yeterli su olsa Pozantı ekonomisine gelir getirmesi için yapılan yatırımı herkes destekler. Şişeleme fabrikası kurulsun, insanlar iş sahibi olsun, Pozantı'nın ekonomisi güçlensin bunlara tamam ama suyu mahallemizden değil Şekerpınarı'ndan getirsinler. Bunun mücadelesini sonuna kadar vereceğim. Benim de doğup büyüdüğüm yer olan köyümün susuz kalmaması için savaşacağım" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN