Pamuk, üreticisinin yüzünü güldürüyor

'Beyaz altın' olarak da bilinen pamuk, Türkiye'nin önemli üretim merkezlerinden Araban Ovası'ndaki üreticileri gerek rekolte gerekse fiyat açısından sevindiriyor

Pamuk, üreticisinin yüzünü güldürüyor
Üreticinin 'beyaz altın' olarak da adlandırdığı pamukta hasat dönemine girildi. Türkiye'nin önemli pamuk üretim merkezlerinden olan Gaziantep'in Araban Ovası'ndaki çiftçiler, bu yıl hem fiyat hem de artan rekolte nedeniyle hasada umutlu başladı. Araban Ziraat Odası Başkanı Mehmet Doğan, pamuk üretiminin oldukça meşakkatli bir iş olduğunu söyledi. Buna rağmen ilçedeki pamuk üretimine olan ilginin arttığını dile getiren Doğan, üretim alanlarının 25 bin dönüme ulaştığını vurguladı.

ŞÖHRETİ ARTIYOR
Araban Ovası'ndaki üreticilerin kaliteli üretimleriyle dikkati çektiğini anlatan Doğan, "Bu sayede ülke genelindeki ünümüz her geçen gün artıyor. Artık Araban Ovası pamuk üretiminde de iddialı hale geliyor" dedi. Önceki yıllarda çeşitli nedenlerle üreticilerin ya düşük rekolte ya da düşük fiyat nedeniyle üzgün şekilde sezonu kapattığını belirten Doğan, bu sezon durumun farklı olduğunu vurguladı. Doğan, geçen sene 1,10 liradan alıcı bulan pamuğun bu sene 1,80 liradan satıldığını aktardı.

FİYATI YÜKSELDİ

Rekoltede de sevindirici gelişmeler yaşadıklarını kaydeden Doğan şöyle konuştu: Fiyat geçen seneye göre yüzde 60 daha yüksek, rekolte ise yüzde 25 artmış durumda. Geçen senelerde dönümden 400 kilogram hasat alırdık. Bu sene ise dönüm başındaki hasat 500-550 kilograma yükselmiş durumda. Bu da doğal olarak üreticinin yüzünü güldürüyor. Hasat sezonu iyi başladı. İnşallah bu sezon pamuk üreticisi açısından çok güzel geçecek.

ÇİFTÇİLER KEYİFLİ
Üreticilerinden Salih Demir ise 2015 yılındaki pamuk hasadının beklentilerden daha yüksek olduğunu vurguladı. İlçedeki tüm pamuk üreticilerinin keyifli olduğunu ve bu sene 'para etmez' diye pamuk ekmeyenlerin pişman olduğunu dile getiren Demir, "Şu an her şey beklediğimizden daha iyi gidiyor. İnşallah tüccarlardan aldığımız bilgiye göre fiyatlar biraz daha yükselebilir. Çünkü Araban dışındaki pamuk üretim merkezlerinde rekolte kaybı yaşandığı söyleniyor" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN