Vizyonsuz yöneticiler Adana'yı mahvetti

Yaşanan sel felaketini rant politikalarına bağlayan Çevre Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, "Sorumluluğu olanlar hesap vermeli" dedi

Vizyonsuz yöneticiler Adana'yı mahvetti
Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, önceki gün yaşanan su baskınlarından yerel yönetimleri sorumlu tuttu. Çarpık kentleşme, altyapı sistemlerinin yetersizliği, yerel yönetimlerin kentsel politikalardan ziyade rantsal politikaları tercih etmesinin yaşanan su baskınlarının başlıca nedeni olduğunu vurgulayan Doğan, "Yöneticilerin plansızlığı felaketleri yaşatıyor. Sorumluluğu olanlar hesap vermelidir" dedi. Yerel yönetimlerin eksikliklerini örtmek adına her yıl yaşananları, "Normalin dışında bir yağış miktarı gerçekleşti, küresel ısınma, iklim değişikliği, ekiplerimiz gece gündüz çalışıyor" şeklindeki ifadelerle geçiştirmesinin, halkla dalga geçmekten başka bir şey olmadığını vurgulayan Doğan, "Yağış miktarı bahane edilerek üstü örtülmeye çalışılan sel olayları, yetkililerin üstündeki sorumluluğu atmamalı. Bir saatlik yağışta alt yapısı bitmiş Adana yağmur karşısında diz çöktü" diye konuştu.

"HESAP VERSİNLER"
Ayrık kanalizasyon sisteminin bir an önce hayata geçirilmesini öneren Doğan, şunları söyledi: Yağmur suyu projeleri inşa edilmeli, doğal drenaj alanları olan akarsu yataklarına müdahaleler önlenmeli, dere ıslahları gerçekleştirilmelidir. Aktif ve aktif olmayan dere yatakları, taşkın saha sınırları belirlenerek haritalara işlenmeli, yapılaşmaya kapatılmalıdır. Bu şehir yıllarca kötü yöneticilerin elinde bir oyuncak gibi çevrilmiş ve o yılları kaybetmiştir. Bunda sorumluluğu olan herkes halka hesap vermelidir. Şehir kimsenin babasının malı değil.

"RANTSAL POLİTİKALAR"
Bir adım dahi ötesini göremeyen vizyonsuz yöneticilerin şehirleri yönetmesinden felaket dışında bir şey beklenmeyeceğinin altını çizen Doğan şöyle konuştu: Yapılan ve telafisi mümkün olmayan çevresel tahribatlar, yetersiz altyapı sitemleri yıllardır felaketleri davet eder niteliktedir. Çarpık kentleşme, altyapı sistemlerinin yetersiz olması, kentsel politikalardan ziyade rantsal politikaların yerel yönetimler tarafından tercih edilmesi, yaşanan sellerin başlıca nedenleridir.

BİZE ULAŞIN