Oyuncak müzesinin hüzünlü bebekleri

Gaziantep Oyuncak Müzesi'ndeki oyuncaklar görselliğiyle ziyaretçileri büyülerken hikayeleriyle de bir hayli duygulandırıyor

Oyuncak müzesinin hüzünlü bebekleri
Bünyesinde barındırdığı birbirinden değerli oyuncak türleriyle yerli ve yabancı turistler tarafından büyük bir ilgiyle ziyaret edilen Gaziantep Oyuncak Müzesi'nde oyuncaklar hikayeleriyle yürekleri burkuyor. 2'nci Dünya Savaşı sonrasında yoksul Alman kadınların kesip sattıkları saçlarıyla hayat bulan porselen bebeklerin hikayesi duyanları ağlatıyor. Bünyesinde barındırdığı nadir oyuncak türleriyle dikkatleri üzerine çeken oyuncak müzesi 1700 ile 1970'li yıllar arasındaki döneme ait oyuncaklarıyla ziyaretçilerini ağırlıyor. İstanbul'da oyuncak müzesi kuran şair ve yazar Sunay Akın'ın desteğiyle açılan müze birbirinden değerli 650 çeşit oyuncağıyla her yıl binlerce turistin uğrak yeri oluyor. Çeşitli ülkelerden gelen eserlerin de sergilendiği müzede oyuncakların yapım aşamasındaki hikayeleri ziyaretçilere duygusal anlar yaşatıyor.

YERİNİ HÜZÜN ALIYOR

Müze Görevlisi Sevda Mutlu, bazı oyuncakların düşünülenin aksine oldukça duygusal ve yapıldığı dönemim olumsuzluklarını yansıttığını söyledi. Mutlu, "İnsanlar oyuncakların hikayelerini dinlendiği zaman yüzündeki gülümseme gidip yerini hüzün alıyor. Müzemiz bünyesinde bulunan porselen bebeklerimizin saçları gerçek. Savaş döneminde fakir ailelerdeki kadınlar saçları uzatıp kestikten sonra zengin ailelere para karşılığında satıyor. Zengin aileler de satın aldıkları saçlarla kendi çocuklarına bebekler yapıyor" dedi.

MİCKEY MOUSE DA MÜZEDE
Sevda Mutlu, eğlence dünyasının dev isimleri arasında gösterilen Walt Disney'in efsane karakteri Mickey Mouse oyuncağının 2 örneğinden birinin Gaziantep Oyuncak Müzesi'nde sergilendiğini belirtti. Çocukların Mickey Mouse oyuncağını ilk gördüklerini zaman korkup ağlamaya başladığını söyleyen Mutlu, Walt Disney'in en son 1950 yılında yaptığı gülümseyen Mickey Mouse oyuncağının günümüze kadar geldiğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU