Milletin dininden sana ne başkan?

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün yaptırdığı iddia edilen bir ankette etnik ve dinsel kimlikleri belirlemeye yönelik sorular büyük tepki topladı

Milletin dininden sana ne başkan?
İslam alimlerine ve din adamlarına hakaret ettiği için eleştirilen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün şimdi de yaptırdığı iddia edilen bir anketle başı dertte. Anketteki etnik ve dini ayrımcılık yapılmasına yol açan sorulardan rahatsızlık duyduklarını söyleyen İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şube Başkanı İlhan Öngör, "Adana'da geçtiğimiz hafta bir saat yağan yağmurdan sonra ortaya çıkan görüntüler kentin alt yapısının ne halde olduğunu ortaya koydu. Başkan Hüseyin Sözlü bu sorunlara çözüm bulacağına gidip milletin etnik kimliğiyle, diniyle uğraşıyor" dedi.

ETNİK KİMLİK SORUSU

Anketin "Adana'da belediye hizmetlerinin vatandaş nezdinde yansımalarını tespit etmek ve kentin öncelikli ihtiyaçlarını belirlemek" amacıyla yapıldığının belirtilmesine karşın yöneltilen soruların içeriğine bakıldığında bunun belediye çalışmalarıyla alakası olmadığının ortaya çıktığını söyleyen Öngör, "Belediye hizmetleriyle insanların etnik kimliklerinin, dini inançlarının ne ilgisi olabilir? Bu anket çalışmasının Büyükşehir'in çalışmasıyla bir alakası olmadığı açıktır" diye konuştu.

AYRIMCILIK SUÇLAMASI

Adana'nın sorunları, vatandaşların beklentileri ve çözüm önerilerinin belirlenmesi gereken bir ankette vatandaşlara, hangi partiye oy verdiğinin ve önümüzdeki seçimde hangi partiye oy vereceğinin sorulmasını eleştiren Öngör, ankette Başkan Sözlü'nün kişiliği, kılık kıyafeti üzerine de sorular bulunduğuna dikkat çekti. Ankate katılanlara etnik kimliği ve hangi dine mensup olduğunun sorulmasını 'ayrımcılık' olarak değerlendirdiklerini vurgulayan Öngör şöyle devam etti:

"TÜM HALKIN BAŞKANI OLSUN"
"Toplumun kabul ettiği dini ve manevi şahsiyetleri hedef alan ve hakaret eden bir dil kullandığı için toplumdan özür dilemesi gereken Başkan Sözlü, hızını alamayarak bu kez toplumdaki etnik ve dini kimlikler üzerinde siyaset yaparak toplumu ayrıştırıyor. Sayın Sözlü'nün bu nefret ve ayrıştırıcı dili terk ederek belediye hizmetlerinde kendi ideolojik yaklaşımları yerine tüm halkı kucaklayıcı bir söylem geliştirmesi ve Adana halkının başkanı olduğunun bilinciyle hareket etmesi gerekir"

BİZE ULAŞIN