Narenciyede riskli sezon

Rusya ekonomisindeki çalkantılar ve Orta Doğu'daki olumsuz gelişmelerin etkisinde kalan narenciye ihracatçıları, 2015-2016 sezonundan kaygı duyuyor

Narenciyede riskli sezon
Narenciye ihracatçıları, Rusya ekonomisindeki çalkantılar ve Orta Doğu'daki gelişmeler nedeniyle tedirginlik yaşıyor. Yıllık ortalama 3,6 milyon ton üretimi, 1 milyar doları aşan ekonomik değeriyle özellikle Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde birçok kişinin geçimini sağladığı narenciye sektöründe 2015-2016 ihracat sezonunun bu ay içinde açılması bekleniyor. Mevsime göre yavaş yavaş bazı türlerin hasadına geçilen sektörde, sezonun açılmasına hazırlıksız yakalanmamak için paketleme firmalarında büyük bir yoğunluk yaşanıyor. Paketlenip beklemeye alınan narenciye ürünleri, içinde Bakanlık yetkililerinin de bulunduğu komisyonun vereceği izinle hızla ihraç edileceği ülkelere gönderilecek.

PAZAR SIKINTILI
Türkiye'nin yaş sebze ve meyve ihracat miktarında yüzde 45'lik oranla en önemli payın narenciyede olduğuna dikkati çeken Seyhan Ziraat Odası 2. Başkanı Cahit İncefikir, narenciyede rekoltenin normal ama pazarın sorunlu olduğunu söyledi. İhracatın düşmesinin sektörün tümünü olumsuz etkileyeceğini vurgulayan İncefikir, "İhracata mal gitmezse ne olacak. İçeriye sunulacak. Türkiye zaten narenciye tüketimi fazla olan bir ülke değil. Bir de kesilen ihracatla içeriye yığılan mal üstüne gelirse fiyatlar dibi bulacak. İleriki süreçte üretici para kazanamadığı ağaçları sökmeye başlar" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN