Başkan Hüseyin Sözlü hâkim karşısında

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, ihaleye fesat karıştırmak ve rüşvet suçlamasıyla 7 yıldan 19 yıla kadar hapis istemiyle sanık sandalyesine oturdu

Başkan Hüseyin Sözlü hâkim karşısında
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ile birlikte 14 sanık rüşvet ve ihaleye fesat karıştırma suçlamasıyla Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hâkim karşısına çıktı. Sözlü'yle birlikte duruşmaya katılan 13 sanık suçlamaları kabul etmedi. Rüşvet ve ihaleye fesat karıştırma suçlamalarını kabul etmediğini söyleyen Sözlü, adalete ve hukuka uygun davrandığını söyleyerek, "Hak edişler hukuka uygun yapıldı. Rüşvet suçlaması benim için hakarettir. Yurt dışı yasağımın kaldırılmasını istiyorum" dedi.

SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİ
Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya Başkan Sözlü ile birlikte dosyada adı geçen 13 kişi katıldı. Mahkeme başkanı iddianameyi okuduktan sonra ilk savunma hakkını Başkan Sözlü'ye verdi. İddianamedeki suçlamaları kabul etmeyen Sözlü şöyle dedi: Başkanlıklarım döneminde adalete ve hukuka uygun davrandım. Bilinen bir siyasetçiyim. Hak edişler hukuka uygundur. Rüşvet suçlaması benim için hakarettir. Bunlar beni toplumda küçük düşürmek için yapılmıştır. İddiaların doğru olmadığı en sonunda ortaya çıkacak. Sözlü, hakkındaki yurtdışı yasağının kaldırılmasını ve beraatını istedi. Duruşmaya katılan ve aralarında ASKİ Genel Müdürü Rahmi Pekar, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Şaban Acar, Fen İşleri Daire Başkanı Ragıp Bekaroğlu'nun da bulunduğu 13 sanık iddiaları yalanlayarak beraatlarını talep etti.

İHBARLA BAŞLADI
Başkan Hüseyin Sözlü'yü hâkim karşısına götüren süreç, polise yapılan bir ihbar mektubuyla başladı. Sözlü başta olmak üzere dönemin belediye başkan yardımcıları ve bürokratlar hakkında soruşturma başlatıldı. Bilirkişi yaptığı incelemede Ceyhan Belediyesi'ndeki yolsuzluk iddialarını belgeledi. İçişleri Bakanlığı bilirkişinin hazırladığı rapor ışığında soruşturma izni verdi. Cumhuriyet savcısı, soruşturmayı tamamlayarak Sözlü'nün de aralarında bulunduğu şüpheliler hakkında dava açtı. Sözlü'nün, muhtelif cadde ve sokaklarda yol ve kaldırım çalışmaları ihalesini kazanan ALP İnşaat sahibi Ertuğrul Kütük'e iş bitirilmediği halde hak ediş ödemelerinin yapılmasına onay verdiğinin vurgulandığı iddianamede, "Bu durumun ortaya çıkmasından sonra Adana Büyükşehir Belediyesi'nden, başka bir ihalede alınan ve kullanım yerleri belli olan taşların bir kısmının ASKİ kanalıyla Ceyhan'a gönderilerek eksiklerin tamamlanması fiillerinde bulunduğu iddiasının doğrulandığı ve şüpheli Hüseyin Sözlü'nün bu şekilde edimin ifasına fesat karıştırma suçunu işlediği anlaşılmıştır" denildi. Başkan Sözlü'nün Ertuğrul Kütük'e haksız şekilde ödenen paranın kendisine dönüşünü sağlamak ve menfaat temin etmek için harekete geçtiğinin bildirildiği iddianamede şu görüşlere yer verildi:

SAVCI 'RÜŞVET' DEDİ
"Ertuğrul Kütük ile aralarında alt yüklenici sözleşmesi bulunmayan şüpheli Ömer Aydın'a hak ediş ödemelerinin yapılmasını sağlaması, Ömer Aydın'ın Hüseyin Sözlü'nün seçim kampanyasına para vermesi, yemekli toplantı için bin 500 lira göndermesi, Hüseyin Sözlü'nün seçim çalışmalarında bulunan Abdullah Beycioğlu'na Ömer Aydın tarafından 25 bin lira verilmesi, şahısların birbirlerini tanımadıkları, paranın hangi sebeple gönderildiğini bilmedikleri yönündeki beyanları, Ertuğrul Kütük'ün Kutfedi Kılınç'ın kendisinden Hüseyin Sözlü'ye verilmek üzere para istendiğine dair beyanı, Ertuğrul Kütük ve Ömer Aydın'ın aldıkları hak ediş ödemelerine ilişkin vergi müfettişleri tarafında hazırlanan raporda paranın akıbetinin tespit edilemediği, tüm deliller değerlendirildiğinde şüpheli Hüseyin Sözlü'nün Ertuğrul Kütük ve Ömer Aydın'a ödenen hak ediş paralarından aldığı, bu şekilde rüşvet suçunu işlediği…"

7 YILDAN 19 YILA KADAR
Cumhuriyet Savcısı, Başkan Hüseyin Sözlü, Ertuğrul Kütük, Burak İnceoğlu, Şaban Acar, Kutfedi Kılınç, Hikmet Erol Akça ve Ömer Aydın hakkında 'edimin ifasına fesat karıştırma' ve 'rüşvet verme, alma ve aracılık etme' suçlarından 7 yıldan 19 yıla kadar hapis isterken, Başkanı Ragıp Bekaroğlu, Rahmi Pekar, Mehmet Boran, Haluk Boran, Mehmet Şahin, Hüseyin Gücüm, Ahmet Sevimli ve Mustafa Hakan Aslan hakkında ise 'edimin ifasına fesat karıştırma' suçundan 3 yıldan 7 yıla kadar hapis talep etti.
BİZE ULAŞIN