‘Zorluklara rağmen ihracatımızı artırdık’

‘Zorluklara rağmen ihracatımızı artırdık’

Abdioğulları’nın kardeş kuruluşu olan Filpa Ambalaj ve Dış Ticaret A.Ş, Türkiye’nin ilk bin ihracatçı firması listesinde, 93 sıra yükselerek, 397’nci sıraya yerleşti

  • Güney
  • Cumartesi 05.06.2016
Abdioğulları Plastik ve Ambalaj Sanayi A.Ş'ye bağlı Filpa Ambalaj ve Dış Ticaret A.Ş., 4 kıtada yer alan 40 ülkeye gerçekleştirdiği ihracatıyla, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) açıkladığı Türkiye'nin en başarılı ilk bin ihracatçı firması listesinde, ilk 500'deki yerini 2015 yılı ihracatı ile 397. sıraya yükseltti. Abdioğulları A.Ş. ve Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Salih Sütcü, "Zor koşullara rağmen ihracatımızı yükseltmeyi başardık. Çok mutluyuz" dedi.

HALI TABANI ÜRETİYOR
Bekir, Mehmet, Ramazan ve Salih Sütcü kardeşler tarafından yönetilen şirket son yıllarda sürekli yükseldi. 6 fabrikasında yaklaşık bin 100 işçi istihdam eden firmanın ürün gamında, birçok endüstriyel ve tarımsal ambalaj malzemeleri yer alıyor. Ürünleri arasında PP ve PE'den imal edilen un, yem, kömür, çimento, alçı, kireç çuvalları gibi ürünlerin yanı sıra sebze ve meyvelerde kullanılan torbalar da bulunan firma, geçen yıl kurduğu 6. fabrika ile "halı tabanı" üretmeye de başladı.

YÜZDE 50'Sİ İHRAÇ EDİLİYOR
Yönetim Kurulu Üyesi Salih Sütcü, dolu örtüsü, gölge net ve etiketli file gibi ürünlerde Türkiye'nin ilk üreticisi olan Abdioğulları'nın, Türkiye'de ilk defa kendilerinin ürettiği monofilament teknik tarım örtüsü ile Türkiye'nin ithalatını azaltmaya yönelik çabalara büyük katkı sunduğunu söyledi. Üretimin yaklaşık yüzde 50'sini ihraç ettiklerini kaydeden Sütcü, "Komşu ülkelerdeki belirsizlikler, artan işçilik maliyetleri, değişen parite ve kur dalgalanması gibi zor koşullara rağmen ihracatımızı artırdık" dedi.

MARKA HEDEFİ
Abdioğulları A.Ş. ve Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Salih Sütcü, "Filback" markasıyla halı tabanında entegre üretim yaptıklarını belirtti. Bu tesisle hedeflerinin; Türkiye pazarında bilinen kalite seviyesi ile müşterilerine tedarik imkânları sağlamak olduğunu ifade eden Sütcü, diğer ürünlerde olduğu gibi, ihracat pazarlarında pay sahibi olan, bilinen bir marka haline gelmek istediklerini kaydetti.
BİZE ULAŞIN