ABD Konsolosluğu’na çekilen duvara tepki

İstanbul yaşanan terör saldırısından hemen sonra Ceyhan Yolu üzerindeki ABD Konsolosluğu’nun D400 karayoluna bakan cephesinin 4 metrelik beton duvarla kapatılmasına tepki var

ABD Konsolosluğu’na çekilen duvara tepki
Türkiye'de son dönemde karakollarla polis araçlarına yönelik bombalı saldırıların sayısı artmaya başlayınca, Adana'daki ABD Konsolosluğu binasının önü 4 metre yüksekliğindeki beton duvarla kapatıldı. ABD Konsolosluğu'nun aldığı bu güvenlik önleminin abartılı olması çevredeki işyerlerini zora soktu. D400 karayoluna cephesi bulunan işyerleri, beton duvarların arkasında kaldıklarını belirterek, "İşler zaten bozuk. Müşteri rahatlıkla gelip gidemiyor. Şimdi bir de beton duvar çıktı karşımıza. Yoldan geçenler işyerimizi göremiyor. Bu duruma çözüm bulunmalı" dediler.

YANDAKİ BİNALAR ETKİLENDİ
Adana'da Ceyhan Yolu 3. kilometrede D400 karayoluna cephesi bulunan bir binada faaliyet gösteren ABD Adana Konsolosluğunun yola bakan ön cephesi güvenlik gerekçesiyle 3.60 metre yüksekliğindeki beton bloklarla kapatılmaya başlandı. Beton bloklar konmadan önce de tabanına 50-60 santim yüksekliğinde beton döküldü. Ancak beton blokların sayısı o kadar fazla olduk ki, konsolosluk binasını geçip yandaki işyerlerinin önünü kapatmaya varıncaya kadar sürdü. Bu duruma çevredeki işyerlerinin sahipleri ve çalışanları tepki gösterdi. Konsolosluk binasının yanında bulunan Gizerler Ford Trucks 4S Plaza'nın önünün tamamen kapatıldığını ve karayolundan geçen müşterilerin işyerini göremediğini öne süren Gize Otomotiv Genel Müdürü Vedat Gizer, "Bizim ABD'nin güvenliğini sağlamasına diyecek sözümüz yok. 10 yıldır komşuluk ilişkilerimiz sürüyor. Ama bu yapılan çalışmanın doğru olmadığı kanaatindeyiz. Kendi güvenliklerini sağlamaları normal ama bunu abartmadan yapmaları gerek. Demoralize olan işçilerimiz korku içinde, çoğu işe dahi gelmek istemiyor" dedi.

ADANA GÜVENLİ BİR KENT
ABD Adana Konsolosu Linda Stuart Specht'in "Bu, konsolosluk ile belediyenin ortak planlanmış bir güvenlik projesidir. Belediye, il ve ulusal düzeyde Türk mercilerinden gördüğümüz harika işbirliğinin en güncel örneğidir" sözlerine yanıt veren Vedat Gizer, "ABD'lilere sordum, bana 11 Haziran 2014 tarihli bir izin yazısı gösterdiler. Bu yazıya göre yapılacak duvarı 120 santim yüksekliğinde, 130 metre uzunluğunda olabilir. Ancak yapılan çok farklı" dedi.
BİZE ULAŞIN