FETÖ’cülerden 8’i tutuklandı

FETÖ/PDY terör örgütüne yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınanlardan 8’i tutuklandı. 3’ü mahkemede serbest kalırken, 19 kişi için adli kontrol kararı uygulandı

FETÖ’cülerden 8’i tutuklandı
Adana merkezli 12 ilde gerçekleşen Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ-PDY) yönelik soruşturma kapsamında adliyeye sevk edilen 29 şüpheliden 8'i tutuklandı. İki gün süren yargılama sonucunda 'terör örgütüne finans sağlamak' ve 'terör örgütüne üye olmak suçlamalarıyla Yağmur Akkülah, Ali Koçaklı, Hüseyin Karabulut, Aykut Fatih Doğan, Bayram Ali Sivaslıoğlu, Seyfettin Alpat, Zekeriya Karaduman ile Tahir Acaroğlu tutuklanırken, 2'si tutuksuz yargılanmak üzere 19 kişi de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

2 GÜN SÜRDÜ
Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, FETÖ/PDY terör örgütünün Adana'daki finans kaynakları ve para trafiğini ortaya çıkardı. Milyonlarca liralık paranın kontrolünü elinde bulundurduğu öne sürülen müteahhitler, tekstil ve mobilya fabrikası sahiplerine yönelik operasyon yapıldı. Adana merkezli Ankara, İstanbul, Mersin, Şanlıurfa, Kayseri, Kahramanmaraş, Çorum, Diyarbakır, Mardin, Batman ve Şırnak olmak üzere 12 ildeki 59 adrese yapılan eş zamanlı operasyonlarda 30 kişi gözaltına alındı. Emniyette yapılan sorgulama bir kişi serbest kaldı. Diğer 29 zanlı ise ifadeleri alındıktan sonra adliyeye sevk edildi. 2 gün süren ve gece geç saatler de sona eren yargılama sonunda Yağmur Mobilya'nın sahibi Yağmur Akkülah, Karabulut Mobilya'nın sahibi Hüseyin Karabulut, AGİD Başkanı Seyfettin Alpat, Kardeşler Unlu Mamüller sahibi Ali Koçaklı, uluslararası müteahhitlik firması sahibi Tahir Acaroğlu ile birlikte işadamları Aykut Fatih Doğan, Bayram Ali Sivaslıoğlu ve Zekeriya Karaduman 'terör örgütüne finans sağlamak' ve 'terör örgütüne üye olmak' suçlamalarıyla tutuklandı. Şüphelilerden 2'si tutuksuz yargılanmak üzere, 19'u da adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

YURT DIŞINA KAÇANLAR
Soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan örgütün 1 numarası Fetullah Gülen'in yanı sıra Adana imamı Ömer Ekinci, Sultan Sözeri, Savaş Daşkan, Kemal Elibol, Vecihi Koyuncu ve Muaz Ayhan'un yurt dışına kaçtığı belirlendi. Süvari'nin sahibi Ahmet Coşkun'un ise yurt içinde firarda olduğu belirlendi.
BİZE ULAŞIN