Yargıtay 5 yıl hapis cezasını bozdu

Adana’da geçtiğimiz yıl yoldan geçen bir kişiye çarparak öldürdükten sonra kaçan sürücünün 5 yıl hapis cezası Yargıtay tarafından bozuldu

Yargıtay 5 yıl hapis cezasını bozdu
Adana'da 14 Mayıs 2011 günü karşıdan karşıya geçmek isteyen Mehmet Can'a (27) çarparak ölümüne neden olan ve kaçtıktan 3.5 ay sonra yakalanan sürücü Hünkar Aslanboğ, "Taksirle ölüme neden olma" suçundan 5 yıl hapse mahkum olmuştu. Cezayı az bulan Can ailesinin temyize gitmesi üzerine Yargıtay yerel mahkemenin kararını bozdu. Yeniden yapılan yargılamada yaralının hastaneye götürülmesi halinde ölüm olayının gerçekleşip gerçekleşmeyeceği yönünde rapor aldırılması için dosya İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

ÇARPARAK KAÇTI
15 Mayıs 2011 günü Mehmet Can'ın yaşamını yitirmesine neden olan kaza İller Bankası Kavşağı'nda meydana gelmişti. Gümrük Müdürlüğü'nde muhafaza memuru olarak görev yapan Mehmet Can, bir arkadaşını ziyaretten dönüyordu. 00.15 sıralarında yoldan karşıya geçmek isteyen Can'a bir otomobil çarpıp kaçtı. Talihsiz genç, 10 gün sonra yaşamını yitirdi. 3.5 ay sonra yakalanan sanıkla ilgili Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne "İhmalli davranışla kasten öldürme" suçundan 10 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

YOLA DEVAM ETTİ
Ağır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada bilgisayar teknisyeni Hünkar Aslanboğa, şunları söyledi: Baraj yolunda kavşaktan sola dönüş yaptıktan sonra orta refüjden bir kişi yola fırladı. Hızım 35 kilometre civarındaydı. Sola manevra yaparak şahsa vurmayacağımı düşündüm. Frene basmadım. Yola fırlayan kişiye aracın sağ ön köşesi ile çarptım. Dikiz aynasından baktığımda çarptığım şahsı ayakta gördüm. Şiddetli çarpmadığımı düşünerek yola devam ettim."

KARAR BOZULDU
Mahkeme, asli kusurlu tutuksuz sürücüyü "Taksirle ölüme neden olma" suçundan 5 yıl hapisle cezalandırdı. Cezayı az bulan ailenin avukatı Derya Göksuçukur, kararı temyiz etti. Yargıtay, "İhmalli davranışla kasten öldürme" hükmünün de dikkate alınarak yaralı gencin olaydan hemen sonra hastaneye götürülmesi halinde ölüm olayının gerçekleşip gerçekleşmeyeceği yönünde rapor aldırıldıktan sonra hukuki durumun değerlendirilmesini isteyip, kararı bozdu. Bozma kararına uyan mahkeme, Yargıtay'ın talebi doğrultusunda dosyayı İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderdi.
BİZE ULAŞIN