Büyükşehir’den 750 kişilik istihdam projesi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi 2 ayrı projeyle dezavantajlı 750 kişiye istihdam olanağı sağlayacak. Başvurularda, yeni işsiz olanlar ve kadınlar öncelikli olacak

Büyükşehir’den 750 kişilik istihdam projesi
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, engelli istihdamında Türkiye ortalamasının yüzde 70, Gaziantep'in ise yüzde 90'larda olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediyesi ve İş-Kur arasında engelli ve dezavantajlı grupların istihdamına yönelik "Toplum Yararına Programlar" projesinin protokolü imzalandı.

FIRSAT EŞİTLİĞİ
Gaziantep'in yoğun göç aldığına dikkat çeken Şahin, "Bizim özellikle insanımızın, huzuru, mutluluğu, vatandaş memnuniyeti için eğitim çok önemli. Biz herkese fırsat eşitliği verip, eğitim imkanlarından istifade etmelerine çalışıyoruz. Eğitimini almış sağlıklı bir bireyin topluma katma değer üretmesi lazım. Sosyal yardımlarla istediğimiz kalkınma modelini başarmamız mümkün değil" dedi. Projeyle 750 kişinin istihdamına yönelik önemli bir çalışmayı hayata geçirdiklerini anlatan Şahin, dezavantajlı grupların öncelikte olduğunu aktardı. Şahin, "Toplumun kalkınma hamlesinde onlardan katkı alınması noktasında bir çalışma. Belediye hizmetlerinde çok ciddi bir şekilde insan kaynağı gerekiyor. Sınırlı bir bütçemiz var. Kaynağı doğru üretmede ve yatırıma kullanmada daha esnek olmamız gerekiyor, hem bu fırsatları iyi değerlendirmemiz gerekiyor" diye konuştu. Gaziantep İş-Kur İl Müdürü Siraç Ekin, projenin 1 Temmuz'dan itibaren uygulamaya geçeceğinin müjdesini vererek, İş-Kur olarak 20 bin kişiyi işe yerleştirmeyi hedeflediklerini bildirdi. Büyükşehir Engelliler Daire Başkanlığı ile daha önce iki projenin protokolü imzaladıklarını bugün de üçüncü projeyi imzalayacaklarını hatırlatan Ekin, "Bu projenin bütçesi 57 bin TL. 12 aylık süreli bir proje. Burada 120 kişi faydalanacak yüzde 25 istihdam garantisi var" dedi. Toplum Yararına İlişkin Programlar projesi kapsamında imzalanan protokol çerçevesinde önceliği emekliliğine bir yıldan az kalmış işsiz vatandaşlar, kadınlar ve özellikle dul kalmış kadınlara verdiklerini anlatan Ekin şöyle dedi: "35 yaş üzeri olan ve bu şartları taşıyanlar önceliğimiz. Yeterli sayıda katılımcı bulamazsak bu sefer ikinci listede belirtilen 35 yaş şartı kaldırılıyor. 18 yaş ve üzeri herkesin mülakata katılması şartıyla ve sigortalı olmaması halinde bunlar ikinci listeye girecektir."
BİZE ULAŞIN