Rüstem’in yeri Aksu cezaevi

Sürek avına çıkan polisin yakaladığı FETÖ’nün Kahramanmaraş imamı Rüstem Çetinkaya, emniyette ve mahkemede sus pus oldu. İmam Rüstem Aksu Cezaevi’ne konuldu

Rüstem’in yeri Aksu cezaevi
Kahramanmaraş polisinin geçtiğimiz hafta düzenlediği "Aklama" operasyonunda firar eden ve yurt dışına kaçtığı yolunda iddialar bulunan kent imamı Rüstem Çetinkaya çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak Aksu Cezaevine FETÖ davasından tutuklanan arkadaşlarının yanına konuldu. Emniyette ve mahkemede susma hakkını kullandığını söyleyen kent imamı Çetinkaya'nın polis ve savcılıktaki sorgulamada sorulara "Hatırlamıyorum, ben mi yapmışım" gibi farklı ifadeler verdiği öğrenildi. İmam Rüstem, FETÖ/PDY örgütü üyesi kişilerin tümünü tanıdığını da söylediği bildirildi.

POLİSTEN SÜREK AVI
Operasyonda bilinen adreste bulunamayan FETÖ'nün Kahramanmaraş İmamı Rüstem Çetinkaya hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Çevresine, 'Afrika'ya oğlunun yanına gitti', 'Amerika'da hocanın yanında, oradan evini aramış' şeklinde dedikodu yaymalarını isteyen Rüstem Çetinkaya'nın sahte kimlikle yurt dışına kaçmaya çalıştığı bilgisi polise ulaştı. KMTSO Ticaret Meslek Lisesi'nde öğretmen olarak çalışması gerekirken, devletten maaşını alan ancak örgüt çalışmalarına ağırlık veren Rüstem Çetinkaya'nın kent merkezinde olduğu öğrenen polis sürek avı başlattı.

7 KİŞİLİK ÖZEL POLİS EKİBİ
FETÖ örgütünün önemli isimlerinden biri olan Rüstem Çetinkaya'ya ulaşmak için 46 kişiyi teknik ve fiziki takibe alan polis, kent imamının Dereköy'de saklandığını öğrendi. Organize Suçlar Bürosu'nda görevli 7 kişilik özel bir ekip tarım işçisi kılığında çalışmaya başladı. Bu sürede kent imamı Rüstem Çetinkaya'nın uzun süredir kullanılmayan bir dağ evinde saklandığını öğrenen polis baskın düzenledi. Polisi karşısında görünce dut yemiş bülbüle dönen Çetinkay'nın kendisine çok benzeyen bir yakınının kimliğini kullandığı, bıyık bıraktığı ve şapka takarak kamufle olmaya çalıştığı vurgulandı.

MAİL YOLUYLA HABERLEŞTİ
Emniyette susma hakkını kullanan Rüstem Çetinkaya, sevk edildiği mahkeme de hâkimin sorularına yanıt vermedi. Savcılıktaki sorulara "Hatırlamıyorum, ben mi yapmışım?" gibi cevaplar veren Çetinkaya'nın kaçtığı sürede sürekli kılık değiştirdiği, kendisine benzeyen akrabasının kimliğini kullandığı, mail yoluyla örgütün üst düzey temsilcileriyle görüşüp onlara, "Maraş'tan çıkamıyorum, polis kuş uçurtmuyor" diye bilgi verdiği ifade edildi. Rüstem Çetinkaya, FETÖ/PDY örgütüne üye olmak, imam sıfatıyla aktif görev yapmak, örgütün paralel bir devlet yapısı oluşturmasına fiili katkıda bulunmak, örgüt adına himmet toplamaya öncülük etmek, örgüt üyelerinin tayin ve atamalarında aktif rol oynamak, sahte raporlarla dolandırıcılık suçlarından tutuklanarak Aksu Cezaevi'ne konuldu.

ÖRGÜT PARALARINI ZİMMETİNE GEÇİRMİŞ
FETÖ/PDY örgütünün sırasıyla Mersin, Malatya ve Kahramanmaraş il imamlığını yapan Rüstem Çetinkaya'nın, Mersin'de görev yaparken, örgüt paralarını zimmetine geçirdiği tespit edilmiş, durum cemaat müfettişlerince Gülen'e rapor halinde iletilmişti.
BİZE ULAŞIN