Sorunları yok sayan bir Avrupa var artık

Çağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Murat Koç: Sorunları yok sayan ve kendi kıtasından uzakta tutmaya çalışan bir Avrupa ile karşı karşıyayız

Sorunları yok sayan bir Avrupa var artık
Çağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü ve Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Koç, sorunları yok sayan ve kendi kıtasından uzakta tutmaya çalışan bir Avrupa ile karşı karşıya bulunulduğunu söyledi. Koç, "Avrupa'nın, göç ve güvenlik politikasının bulunmaması, yeni terörle mücadele politikasının var olmaması çevreye ve Türkiye'ye doğrudan terör ve şiddet olarak yansıyor. AB'nin hâlihazırdaki politikasının adı istenmeyen kişiler politikasıdır" dedi.

ÖNCELİĞİ SINIR GÜVENLİĞİ
Avrupa'nın, sorunu uzaktan karşılayıp, Avrupa kalesini oluşturma, tampon bölge oluşturma ve özellikle geri kabul anlaşmaları ile sorunu halının altına bir şekilde itme gibi bir politikanın yansımasının görüldüğünü belirten Murat Koç, "Avrupa, insan hakları ve demokrasi iddiasının da sorgulanması gereken bir dönemi yaşamaktadır. Uluslararası hukuk bağlamında bakıldığında, artık sınır güvenliğini insan güvenliğine tercih etmiş bir Avrupa ile karşı karşıyayız" diye konuştu.

KENDİ RÜŞDÜ ORTADA
Yrd. Doç. Dr. Murat Koç şunları söyledi: Sovyet ve Afgan savaşından kaçanlar, İran devrimi sonrasında İranlılar, Irak işgalinden kaçanlar, Libya işgalinden kaçanlar, Bosna'daki trajedi ve şimdi de Suriye'nin arkasında acaba Avrupa'nın yer almadığı bir senaryo mevcut mu, çok merak ediyorum. Ortaya vekâlet savaşlarını sürüp kendi rüştü de ortada dururken sorunu başkalarının üstüne yıkıp kendi kıtasından uzakta tutup insani boyutu göz ardı ederek bu yolda ilerlemeye çalışan bir AB, Türkiye'nin entegrasyonunda acaba nerede duruyor bunu tekrar gözden geçirmek gerekir.
BİZE ULAŞIN