Moody’s siyasi kararlar alıyor

GSO Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Moody’s’in Türkiye ile ilgili kararının siyasi olduğunu belirterek, “G-20 ülkeleri de ratingcileri denetleyen bir kuruluş kurup onları derecelendirsin” dedi

Moody’s siyasi kararlar alıyor

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir seviyesinin altına indirmesine tepki gösterdi. Konukoğlu, "Not indirim kararı siyasidir. G20 ülkelerine çağrıda bulunuyorum; gelin siz yeni bir kuruluş kurun ve bu rating kuruluşlarını derecelendirin" dedi.

ART NİYETLİ YAKLAŞIM
Konukoğlu, Mustafa Topçuoğlu başkanlığındaki GSO meclis toplantısında yaptığı konuşmada Türkiye'nin 15 Temmuz darbe girişimiyle büyük badire atlattığını, hızla alınan tedbirler sayesinde piyasaların sağlıklı işlemesini sürdürdüğünü söyledi. GSO Başkanı Adil Konukoğlu, buna rağmen kredi derecelendirme kuruluşlarının art niyetli yaklaşımla ülkenin notunu düşürdüğünü söyledi. Moody's'in not indirim zamanlamasının da gerekçesinin de siyasi olduğunu bildiren Konukoğlu, "3 gün önce yaptığın açıklamada 'ekonomi darbe girişiminin şokunu atlattı' yorumunu yapacaksın, sonra not indirimine gideceksin. 3 günde ne değişti? Dünyanın neredeyse tamamında büyüyebilmek için seferberlik ilan edilirken, Türkiye bu yıl ilk altı ayda yüzde 3,9 büyüdü. AB ülkelerinin çoğunu geride bıraktı. Ekonomik açıdan hepsinden daha güvenilir durumdayız" dedi.

G-20 DENETİM KURSUN
Konukoğlu, Türkiye'ye yönelik yaratılmak istenen olumsuz algı operasyonuna rağmen, Hazinenin gerçekleştirdiği ihalelere yaklaşık 4 katı talep geldiğine dikkati çekti. Konukoğlu, "Aslında bu kuruluşları değerlendirecek yeni bir kuruluşa ihtiyaç var. G20 ülkelerine çağrıda bulunuyorum; yeni bir kuruluş kurun ve bu rating kuruluşlarını değerlendirin" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN