Suriyeli çocuklar için eğitim merkezi açıldı

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde barınan Suriyeli çocukların eğitimden geri kalmaması için yaptırılan geçici eğitim merkezi törenle açıldı

Suriyeli çocuklar için eğitim merkezi açıldı
Hatay'ın kardeş şehri Almanya- Aalen Belediyesi Baden Württünberg Eyaleti Meclisi, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Hatay Valiliği desteği ile kentte misafir edilen Suriyeli çocukların eğitimlerine katkı sağlamak amacıyla Reyhanlı'da Ecyel Al Hadis Geçici Eğitim Merkezi'ni inşa etti. Merkezin açılışında konuşan Vali Erdal Ata, 3 milyona yakın Suriyeliyi misafir eden Türkiye'nin, bunun için büyük kaynaklar ayırdığını söyledi.

440 BİN SURİYELİ VAR
Törende konuşan Hatay Valisi Erdal Ata, 2011 yılından bu yana yüz binlerce insan hayatını kaybetti, yaralandı, milyonlarcası da yerini yurdunu terk etmek zorunda kaldı. Bunun sonucunda yaklaşık 3 milyona yakın kardeşimizi Türkiye'de misafir etmekteyiz. Bu 3 milyonun yaklaşık 440 bin civarı ilimizde bulunmakta ve Suriyeli kardeşlerimizin büyük bir bölümü de eğitim çağındaki öğrencilerden oluşmaktadır" dedi. Dünyanın hiçbir ülkesinin Türkiye'nin yaptığı fedakârlığı yapmasının mümkün olmadığına değinen Vali Ata, "Ülkelerin kalkınması, refah düzeylerinin artması eğitim ile doğru orantılıdır. Biz de ülkemizin kalkınması ve çağdaş ülkeler seviyesine çıkması için eğitime desteği vermek zorundayız. Bir taraftan kendi çocuklarımızın eğitimi için, diğer yandan da ülkemize sığınan Suriyelilerin çocuklarının eğitimi için her türlü fedakârlığı yapıyoruz" diye konuştu.

KIRTASİYE MALZEMELERİ
Aalen Belediye Başkanı Thilo Rentschler "Avrupa ve Türkiye işbirliği yaptığı zaman hangi imkanlara sahip olunduğunu gösterdi ve bunu yerel seviyede becerebildik. Bürokrasi olmadan gereken yerde nasıl yardım yapılabileceğini gösterdik" dedi. Yapılan konuşmaların ardından davetliler okulun açılış kurdelesini keserek Reyhanlı Ecyel Al Hadis Geçici Eğitim Merkezi'ni eğitim ve öğretime açtılar. İlk derslerine giren çocuklara Vali Ata ve beraberindekiler tarafından kırtasiye malzemesi hediye edildi.
BİZE ULAŞIN