Şahin Bilgiç’e suç duyurusu

Eski Genel Sekreter Mustafa Hızlı, ATB Başkanı Şahin Bilgiç’in, “O dönemde alınan kararlardan haberim yoktu, bilgim dışında paralar Bank Asya’ya yatırılmış” şeklindeki açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını söyledi

Şahin Bilgiç’e suç duyurusu
Adana Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Bilgiç'in Eylül ayı meclis toplantısında yaptığı açıklamalara tepkiler sürüyor. Hedefteki isimlerden eski Adana Ticaret Borsası Genel Sekreteri Mustafa Hızlı, Bilgiç hakkında suç duyurusunda bulundu. 122 yıllık borsanın tarihinde ilk kez polisin ve bakanlık müfettişlerinin evrak ve kayıtlara el koyduğunu vurgulayan Hızlı, "17 -25 Aralık sonrası, ATB yöneticileri neye, kime nasıl bir destek için, hangi amaçla TUSKON'un alt kuruluşu olan AGİD'de olduklarını açıklamak yerine, suçlu psikolojisi ile sağa sola saldırmaktadırlar" dedi. Önceki dönemde meclis başkanı olan Bilgiç'in, tüm yönetim kurulu toplantılarına bizzat aktif bir şekilde katıldığına dikkat çeken Hızlı, "Aktif diyorum, çünkü alınan tüm kararlarda fiilen yönetim kurulu ve başkanı birlikte istişare ederler, neredeyse tüm kararları yönetim olarak ortak ve oy birliği ile alırlardı. Sonrasında Sabahattin Yumuşak meclis başkanı olduğunda yine bu uygulama aynen devam etmekteydi. Şahin Bilgiç, 'O dönemde alınan kararlardan haberim yoktu, bilgim dışında paralar Bank Asya'ya yatırılmış' gibi şeyler söylese de bunlar gerçeği yansıtmamaktadır. Kaldı ki, yönetim kurulunun aldığı kararlar her ay sonu, Meclis'in onayından da geçmektedir. Meclis başkanı da kendisiydi" diye konuştu.

BANK ASYA SEVGİSİ
Yasa gereği her ay borsanın tüm banka hesaplarının, Borsa Hesapları İnceleme Komisyonu tarafından incelenerek onaylandığını belirten Hızlı, "Borsa paralarının yarısının normal bankalarda, diğer yarısının ise faizsiz, kar payı veren bankalarda değerlendirilmesi şeklinde prensip kararları alınmıştı. Önceleri birkaç faizsiz bankada değerlendirilirken, 17-25 Aralık sonrasında yarıdan fazlası ya da yarısı Bank Asya'ya yatırılmaya başlandı. Banka, benim talebim olmamasına rağmen kredi kartı gönderip, hesap açmıştı. Borsa yönetiminin Bank Asya'yı desteklemeye devam etmesi sebebiyle 17-25 Aralık öncesinde tepkimi koydum ve kredi katımı iptal ederek hesabımı kapattım" şeklinde konuştu. Borsa yönetiminin FETÖ'cü Altın Çocuk Derneği'nin kahvaltısına katılıp, meclisinin de onayıyla SODES projesi kapsamında derneğe 50 bin TL ödendiğini anımsatan Hızlı, şunları söyledi: "Borsanın konusu, tarım ile ilgili üyelere hizmet eden derneklere değil de, borsa ile hiç illiyet bağı bulunmayan FETÖ'nün AGİD derneğine, Dünya Ticaret Köprüsü Programı kapsamında yönetim kurulu kararı ile yardım konulu ödeme yapılmıştır. Ya Zaman gazetesine 17- 25 Aralık öncesinde ve sonrasında sistematik olarak verilen ilanlarla yapılan ödemelere ne demeli? Konu ile ilgili borsa meclisinin onayına sunulan yönetim kurulu faaliyet raporu suretini savcılığa sundum."

TEAMÜLE UYULMADI
Bilgiç'in, "Bank Asya'ya sürekli ve sistematik olarak yatırılan milyonlardan haberimiz yoktu" sözüne kimsenin inanmayacağını kaydeden Hızlı, "Ayrıca, kendisi meclis başkanı olmasına rağmen, hiçbir oda ve borsada uygulamada görülmeyen şekilde, yönetim kurulunun birinci sırada yedeğiydi. Bunu, organların oluşumu sırasında seçim müdürüne kabul ettirmişlerdi. Tüm oda borsalarda yönetimin yedeği meclis başkanı değil, sıradan gelen meclis üyesi şeklindedir. Uygulamada yönetim kurulu ya da meclis başkanı ayrıldığında da yerlerine teamüle göre başkan yardımcıları geçmektedir" dedi.
BİZE ULAŞIN