Balık ucuzladı ama alan yok

Balık ucuzladı ama alan yok

Mersin'in Silifke ilçesinde balık sezonu açıldı ancak satışların beklenenin altında olması balıkçıları üzdü. Yeşilovacık Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mutlu Yetkin, "Geçen yıla oranla bu yıl Silifkeli hiç balık tüketmiyor sanki. Fiyatlar yüzde 50 ucuzladı ama alıcısı yok. Şu an trollerimiz denizde balık avındalar. Bol bol mercan, gümüş, barbun çıkıyor. Karides yazın kilosu 50-60 liralara kadar satılırken şuan iriliğine göre 20-35 lira arası satılıyor. Buna rağmen alıcı bulunamıyor" dedi.

AYDA BİR GELİYORLAR
Kapalı pazar yerine taşınmalarının satışların düşüşünde etkisi olduğunun da altını çizen Başkan Yetkin, "Vatandaş gördüğü şeyi alıyor sonuçta. Eskiden evlerine geçerken görüyor, en az haftada iki kez alıyorlardı. Şu an aynı kişiyi ayda bir kere bile balık alırken görmez olduk" dedi. Kurban bayramından sonra satışların artmasını beklediklerini dile getiren Yetkin, Sezon böyle geçecek diye endişeliyiz" diye konuştu.

FİYATLAR ÇOK UYGUN
Balıkların fiyatları hakkında da bilgi veren Başkan Mutlu Yetkin, barbun 13-20 lira arasında, gümüş 10 lira, avcı 20-25 lira arasında, mercan 15-18 lira arasında satılırken, deniz ve çiftlik balığı olan levrek ve çupra ise 20-25 lira arasında fiyatlardan satılıyor. Karides ise 10 liraya kadar bulunabilmekte. İriliğine göre ise en büyüğü şuan 35 liraya satılıyor. Yani balıklarımız oldukça hesaplı" şeklinde konuştu.

LAGOS YASAĞI KALKMALI
Lagos balığının avlanmasına yönelik yasağı eleştiren Yetkin, "Balığın neslinin tükenmekte olduğunu söylüyorlar ama bölgemizde böyle bir sorun yok. Üniversiteden gelip araştırma yapılacak" dedi.

BİZE ULAŞIN