Bebeğin soybağını değiştirmeye dava

Adana’da yeni doğan çocuğu sahte evrak düzenleyerek bir aileye verdikleri belirlenen 10 kişi hakkında dava açıldı

Bebeğin soybağını değiştirmeye dava
Adana'da 2 yıl önce gayrimeşru ilişkiden dünyaya gelen erkek bebeği sahte evrak düzenleyerek çocuğu olmayan bir aileye verdikleri ileri sürülen 2'si doktor 4'ü kadın 10 kişi hakkında "Çocuğun soybağını değiştirme, resmi belgede sahtecilik, hürriyetten yoksun kılma" suçlarından düzenlenen iddianame Adana 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Asliye Ceza Mahkemesi de karşı görevsizlik verince dosya yetki belirlemesi için istinaf mahkemesine gönderildi.

DOKTOR ANLAŞTI
İddianameye göre, Hatay'da üniversite öğrencisi olan A.Y. (22) ile erkek arkadaşı S.K. (23) ile birlikte oldu ve hamile kaldı. Çift, 2013 yılında bebeği aldırmak için doktor D.U.'nun çalıştığı Adana'da özel bir tıp merkezine geldi. D.U. 25 bin TL isteyince A.Y. ve S.K. bebeği aldırmaktan vazgeçtiklerini doğunca evlatlık vereceklerini söyledi. Doktor D.U. da kendilerine aile bulacağını söyleyerek diğer şüpheliler aracı N.K adlı kadın, doktor H.İ. hastane çalışanı M.Ü. ve bebeğin verildiği çift Y.Ş. ile M.F.Ş. ile anlaştı. Bu arada öğrenci çift doğumda kullanılmak üzere S.B. ile evli A.B.'den nüfus cüzdanını 900 TL karşılığında aldı. A.B.'nin fotoğrafı yerine doğum yapacak A.Y.'nin fotoğrafı yapıştırıldı. Doktor D.U. doğumu kendisinin değil, başka bir tıp merkezinde anlaştığı doktor H.İ.'nin yaptıracağını söyledi. 12 Şubat 2014 günü hastanede ambulans şoförü olarak çalışan M.Y. doğum için bekleyen hamile kızın kaydını A.B. olarak yaptırdı. Aynı gün doktor H.İ.'nin gerçekleştirdiği doğumda erkek bebek dünyaya geldi. Doktor, doğumu A.B. yapmış gibi sahte doğum raporu tanzim etti. Bebek, aracı N.K.'nın ve doktorların vasıtasıyla Y.Ş. ile M.F.Ş çiftine verildi. Ailede A.Ş. adını verdikleri bebeği kendi çocuklarıymış gibi nüfuslarına geçirtti. S.K. ile kız arkadaşı doğumda kullandıkları nüfus cüzdanını eski haline getirip, A.B. ile kocası S.B.'ye geri verdi. N.K. adlı aracı kadın S.K.'nın talebi üzerine ona 500 TL havale etti.

TOPUK KANI
Bu arada İskenderun'da oturan A.B.'yi arayan toplum sağlığı merkezi topuk kanı alınması için bebeği istedi. A.B. de kendisinin doğum yapmadığını, nüfus cüzdanını kaybettiğini söyledi. Durum emniyete bildirildi. Adana Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı. Bebeklerini veren S.K. ve A.Y., doktorlar, D.U., H.İ. çocuğu alan Y.Ş. (48) ile M.F.Ş. (52), kimliklerini sahtecilikte kullandıran A.B. ile eşi S.B., olaya aracılık eden N.K. ile hastanede kayıtları yaptıran M.Ü. gözaltına alındı. 2 yaşındaki A.Ş. ise devlet korumasına alındı. Şüphelilere de adli kontrol kararı uygulandı.

BİZE ULAŞIN