Görsel şölen

Yüreğir Avrasya Geleneksel Okçuluk Müsabakaları için Adana’ya gelecek 20 ülkeden yüzlerce sporcu at binecek. Yüreğir Kaymakamı Fatih Genel, herkesi bu heyecana davet etti

Görsel şölen
Adana'nın Yüreğir ilçesi ilk kez düzenlenecek bir organizasyona ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Türkiye'nin en büyük geleneksel okçuluk müsabaka ve şenlikleri olan ETRAC'ın düzenlediği 8'inci Avrasya Uluslararası Geleneksel Okçuluk Müsabakaları 7-9 Ekim tarihleri arasında Yüreğir'e bağlı Mustafalar köyü mesire alanında gerçekleştirilecek. Yüreğir Kaymakamlığının girişimleri, Yüreğir Belediyesi'nin sahiplenmesi ve Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın ana sponsorluğunda yapılacak olan müsabakalara 20 ülkeden 50'si yabancı toplam 500 sporcu katılacak. Yüreğir Kaymakamı Fatih Genel, Adanalıları bu heyecan fırtınasına davet ederek, "Türkiye'de bulunan 70 kulüp de müsabakalara katılarak derece için koşacak" dedi. Dünyada düzenlenen en geniş kapsamlı organizasyona hazır olduklarını belirten Kaymakam Genel, "45 gün içerisinde Geleneksel Spor Dalları Federasyonu'na ve Adana Valiliğimize başvurumuzu yaptık ve kısa sürede hazırlandık. Müsabakalar tam anlamıyla festival havasında geçecek. El sanatları, milli takım gösterileri, atlı akrobasiler bize güzel bir hafta sonu yaşayacak" diye konuştu. 8 Ekim Cumartesi günü saat 09.30'da atlı okçuluk ve yaya okçuluk müsabakaları ile start alacak olan Avrasya Uluslararası Geleneksel Okçuluk Müsabakaları, Pazar günü son bulacak. Kaymakam Fatih Genel, "Şovları ile ünlü Kırgız süvari okçuları, Azerbaycan milli takımı konuğumuz. Kırgız gösteri grubu, at üzerinde kendilerini ateşe vererek yaptıkları gösterileriyle heyecan yaratacak" dedi.

İLKLER YAŞANACAK
Organizasyonun atlı ayağı Kayseri Atlı Okçuluk Spor Başkanı Sami Genel tarafından, yaya okçuluk ayağı ise Kemankeş Okçuluk Kulüp Başkanı, Dünya Geleneksel Okçuluk Federasyonu Başkan Yardımcısı Metin Ateş tarafından yönetilecek. Türkiye'de ilk kez Çevgan yani Batılıların "Polo" dediği Orta Asya sporunun gösteri müsabakası yapılacak. Atlı okçuluk, atlı akrobasi, atlı cirit ve bir Orta Asya sporu olan "Gökbörü" sporu da ilk kez Yüreğir Kaymakamı Adana'da seyirciler ile buluşacak.
BİZE ULAŞIN